уторак, мај 20

Nove krivične prijave za bivšu gradonačelnicu Niša i neke saradnike

0
199

(Foto: Printscreen snimaka MUP RS)

Protiv bivše graonačelnice Niša, Dragana Sotirovski, podneta je još jedna krivična prijava, zbog zloupotrbe službenog položaja u vezi sa javnim nabavkama.

Takođe, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapšeno je još osam osoba: šest vlasnika konsultantskih agencija iz Beograda, Sjenice, Zrenjanina i Sečnja zbog sumnje da su pomagali u zloupotrebi službenog položaja i još dve osobe zbog sumnje na pranje novca.

Sumnja se da je bivša niška gradonačelnica, navedenim konsultantima pribavila protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 11.198.400 dinara, na štetu budžetskih sredstava Grada Niša, u čemu su joj, kako se sumnja, pomogli uhapšeni vlasnici konsultantskih agencija.

Krivična prijava u redovnom postupku podneta je i protiv dve bivše načelnice gradskih uprave, za imovinu i za organe Grada i građanska stanja, kao i proitiv dvoje rukovodilaca u Gradskoj upravi za organe Grada i građanska stanja, takođe zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja. Sumnja se da su plaćali saobraćajne kazne pojedincima, između ostalih i gradonačelnici.

Na sve ovo, bivšoj gradonačelnici se na teret stavlja i sumnja da je za potrebe reprezentacije 2023. Godine kupila i ručni sat “Swarovski” i zadržala ga za sebe.

Ovo se sve navodi u sledećem saopštenju MUP-a.

Slučaj “Konsultanti”

Uhapšeni su vlasnici konsultantskih agencija iz Beograda, Sjenice, Zrenjanina i Sečnja M. S. (1981), Α. Μ. (1960), Α. Μ. (1988), Μ. Π. (1967), I. P. (1974) i B. J. (1976), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u pomaganju, kao i V. V. (1998), osumnjičen za krivična dela zloupotreba službenog položaja u pomaganju i pranje novca, i M. Š. (1980), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo pranje novca.

Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela zloupotreba službenog položaja, krivičnom prijavom obuhvaćeni su D. S. (1973), bivša gradonačelnica Grada Niša, koja se nalazi u pritvoru, i još četvoro zaposlenih u Gradskoj upravi.

Sumnja se da je D. S. od 11.7.2022. do 14.6.2024. godine, iskorišćavanjem svog službenog položaja i ovlašćenja gradonačelnika Grada Niša, postupila suprotno odredbama Pravilnika o bližem uređivanju postupaka javne nabavke, tako što je naložila sprovođenje postupka nabavki na koje se zakon ne primenjuje za pružanje konsultantskih usluga, iako joj je bilo poznato da te usluge nisu u funkciji obavljanja aktivnosti iz delokruga rada gradonačelnika i da za njihovo vršenje Grad Niš poseduje stručne službe, a nije na adekvatan način istraživala tržište i realno odredila procenjenu vrednost nabavki.

D.S. je, kako se sumnja, nakon sprovedenih postupaka nabavki za konsultanske usluge, zaključila devet ugovora sa konsultantima, pa je na osnovu ispostavljenih mesečnih računa navedenih konsultanata, odobravala i zahtevala od Gradske uprave za finansije Grada Niša, vršenje plaćanja do visine vrednosti ugovora, bez praćenja realizacije ugovora, znajući pritom, da navedeni konsultanti nisu pružili nikakve usluge, niti su podneli izveštaje o svom radu, što je pokušala da prikrije u toku vršenja kontrole od strane Državne revizorske institucije, potpisujući blanko zapisnike i tabele da je zajedno sa svojim saradnicima prisustvovala sastancima i obukama koje su držali konsultanti.

Na taj način ona je, kako se sumnja, navedenim konsultantima pribavila protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 11.198.400 dinara, na štetu budžetskih sredstava Grada Niša, u čemu su joj, kako se sumnja, pomogli uhapšeni vlasnici konsultantskih agencija, navodi se u saopštenju MUP.

Kako se prao novac

Sumnja se da je V. V. od 24. novembra 2022. do 23. novembra 2023. godine, novac u iznosu od 999.000 dinara, koji je stekao po ispostavljenim fakturama sa računa Grada Niša na račune njegove preduzetničke radnje, sa znanjem da taj novac potiče iz krivičnog dela koje je, kako se sumnja, izvršila D. S., podizao sa računa i zadržavao pet odsto, dok je ostatak, po prethodnom dogovoru i instrukcijama, predavao na ruke M. Š.

Sumnja se da je M. Š. potom koristio taj novac, iako je znao da potiče iz krivičnog dela, takođe se navodi u saopštenju MUP.

Plaćanje kazni za saobraćajne prekršaje iz budžeta

MUP naovodi i da je, osim D. S., krivična prijava u redovnom postupku podneta i protiv R. B. (1962), bivše načelnice Gradske uprave za imovinu Grada Niša, M. J. (1970), bivše načelnice Gradske uprave za organe Grada i građanska stanja Grada Niša, kao i I. B. (1970) i B. I. (1972), rukovodilaca u Gradskoj upravi za organe Grada i građanska stanja Grada Niša, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja.

R.B., M. J., I. B. i B. I. su, kako se sumnja, sa računa Grada Niša, platili kazne fizičkim licima za učinjene saobraćajne prekršaje, i na taj način oštetili Grad za 164.500 dinara, dok je protiv D. S. podneta krivična prijava zbog sumnje da je navedena lica podstrekavala na izvršenje tog krivičnog dela. Takođe, sumnja se i da su oni iz gradskog budžeta platili kaznu bivšoj gradonačelnici za učinjeni prekršaj u saobraćaju.

Ručni sat „Swarovski“

Sumnja se i da je D. S., 18. jula 2023. godine, za potrebe reprezentacije izvršila nabavku ručnog sata marke „Swarovski“ u iznosu od 27.000 dinara i zadržala ga za sebe, a koji su policijski službenici pronašli prilikom pretresa stana i drugih prostorija koje je koristila u Nišu, navodi se u saopštenju MUP.

Uhapšenima je određeno zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu.

Policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, nastavljaju dalji rad na suzbijanju korupcije na teritoriji Srbije.

Comments are closed.