
БОЈ НА ЧЕГРУ – 215 ГОДИНА ПРКОСА И ХЕРОЈСТВА – ЕПИЗОДА 1 – ВЛАДАВИНА ДАХИЈА
Beogradski pašaluk, koji je bio pod osmanskom vlašću, nalazio se u posebnoj situaciji krajem 18. veka. Kao granična oblast između Osmanskog Carstva i Habsburške Monarhije, pašaluk je bio izložen čestim ratovima i promenama vlasti. Tokom Austro-turskog rata (1787–1791), Austrijanci su privremeno zauzeli Beograd, a veliki deo srpskog stanovništva podržao je Austriju u ratu. Međutim, kada su se Osmanlije vratile posle mira u Svištovu, usledila je represija nad Srbima koji su sarađivali sa Austrijancima.
Sultan Selim III pokušao je da uvede red u Beogradskom pašaluku – omogućio je Srbima veću autonomiju, obnovio položaj srpskih knezova i smanjio samovolju lokalnih turskih feudalaca.
Srpski knezovi, kao posrednici između turskih vlasti i naroda, stekli su određenu moć. Sultan je dozvolio Srbima da nose oružje, da sami biraju svoje knezove i da se organizuju u svoje nahije. Čak su i porezi postali podnošljiviji.
Ali, ovaj kratki period boljeg života trajao je samo do 1799. godine, kada su janičari – osmanski elitni vojnici – ponovo preuzeli kontrolu. Sultan ih je prvobitno zabranio, ali oni su uz pomoć lokalnih moćnika uspeli da se vrate u Beograd. Tada nastupa jedan od najmračnijih perioda srpske istorije – vladavina dahija.