PUPOVAC UOČI GODIŠNJICE “OLUJE”: DA IZMIRIMO ŽIVE, A DA SE SEĆAMO I POŠTUJEMO STRADANJA
Srpsko narodno veće (SNV) održalo je danas komemoraciju za stradale srpske civile tokom i nakon hrvatske vojno-policijske akcije Oluja, početkom avgusta 1995., sa koje je predsednik ovog veća Milorad Pupovac poručio da je trebalo učiniti sve da do rata ne dođe i da niko nije smeo da pogine.
“Čast nam je što će i gradonačelnik (Otočca Goran Bukovac) s nama u Doljanima položiti vence za žrtve srpske nacionalnosti, civile koji su stradali, i tako mi mislimo da se treba sećati. Tako mi iz SNV-a praktikujemo sećanja, da izmirimo žive, a da se sećamo i poštujemo stradanja”, rekao je Pupovac na komemoraciji.
Pupovac je istakao da je trebalo učiniti sve da do rata ne dođe.
“Niko nije smeo da pogine. Trebalo je učiniti sve da ne dođe do rata. Kad se već dogodilo, treba ih se sećati, a ne sukobljavati se oko toga, a rasprave možemo voditi u mirnijim okolnostima”, rekao je Pupovac koji je poslanik u Saboru i predsednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDS S).
Primetio da ovakve zajedničke komemoracije nisu česta, ali kada se dogode, kaže, imaju posebnu snagu.
“U Izjavi sećanja posvetili smo mnogo pažnje stradanjima Srba i Hrvata, mnogo pažnje smo posvetili tome kako politiku sećanja Hrvatske i Srbije ne voditi tako da se produbljuje stradanje i sukobi. Nismo danas ovde da bismo vodili političke rasprave, usmereni smo na žrtve i stradanja, na ono što bi trebalo da nas objedini”, rekao je Pupovac, prenela je zagrebačka N1 tv..
Komemoraciji su osim Pupovca i gradonačelnika Bukovca, prisustvovali poslanici SDS S-a Boris Milošević i šefica Dokumente Vesna Teršelič.
Pupovac: Razvijamo kulturu sećanja da što manje produbljujemo mržnju
Milorad Pupovac je povodom 28. godišnjice od početka vojno-policijske akcije “Oluja” izjavio da Srbi u Hrvatskoj razvijaju kulturu sećanja na ovaj tragičan događaj tako da se što manje produbi mržnja između hrvatskog i srpskog naroda.
“Mi razvijamo kulturu sećanja, za nas bolnu, na način da što manje produbljujemo mržnju između hrvatskog i srpskog naroda, da što je moguće manje povređujemo ljude u njihovom sećanju u ovim danima ili mesecima bilo da je reč o stradanju Hrvata ili Srba”, rekao je Pupovac za Tanjug.
On je dodao da je potrebno što je moguće više mira između Hrvata i Srba, a što manje strahova.
“Da svako ko želi da se vrati, da se vrati, da se svako oseća sigurno kada dođe poslom u Hrvatsku i da se oseća tako da može normalno da obavi taj posao i normalno da živi”, istakao je Pupovac.
On je ocenio da su se odnosi Srbije i Hrvatske održavali na stanje koje je dosegnuto i da zato postoje različite komemoracije.
“To su tri različita obeležavanja ‘Oluje’, jedna u Kninu, druga koja se organizuje od strane Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Srpske i treća od strane Srpskog narodnog vijeća u samoj Hrvatskoj”, naveo je Pupovac.
Prema njegovim rečima, interes hrvatske i srpske strane jeste da se utvrdi sudbina nestalih tokom rata devedesetih.
“Obostrani je interes i hrvatske i srpske strane da se utvrdi sudbina nestalih, a to je zato što se traži pođednak broj i Hrvata i Srba. Najveća prepreka je odsustvo poverenja, politizacija tog pitanja i nedovoljna posvećenost samim žrtvama”, istakao je Pupovac.
On je naveo i da geopolitički događaji poput rata u Ukrajini imaju uticaj na odnos Srbije sa Hrvatskom.
“Nadamo se da ovi dani u kojima razgovaramo, dani koji se na različite načine obeležavaju, tragični događaji u ‘Oluji’ i nakon nje neće u tolikoj meri poremetiti odnose da dve države neće nastaviti ono što su započele početkom godine”, zaključio je Pupovac.