понедељак, новембар 25

HLADOVINARENJE ILI NEŠTO DRUGO – ŠTA JE ZA VAS NAJBOLJA NOVA SRPSKA REČ? (VIDEO)

0
246

Foto: Pixabay

Beznemož, hladovinarenje, umosklop, raskovničar – srpski jezik mogao bi da postane bogatiji za neku od ovih novih reči. Bira se najbolja nova srpska reč do 15. oktobra, do kada traje javno glasanje. Na konkurs koji je raspisala “Mala biblioteka” iz Londona pristiglo je više od 400 predloga, a odabrana su 32. Koliko se jezik mora menjati, zašto je važno da se sem prihvatanja stranih izraza, osmisle nove srpske reči?

Kaže da je srpski jezik vrlo specifičan po čemu se razlikuje od engleskog jezika, prvenstveno zbog padeža, glagolskih oblika i određenih reči koje dolaze iz stranih jezika koje treba uklopiti u srpski jezik, što nije uvek jednostavno.

Mi sada imamo dvostruku situaciju. S jedne strane je uvođenje novih reči neophodnost, nešto što ne možemo izbeći ukoliko želimo da komuniciramo na globalnom nivou. S druge strane, mi imamo specifičnost jezika koji zahteva prilagođavanje određenih izraza, na jedan specifičan način. Uvođenje novih reči koje odudaraju od logike i tradicije srpskog jezika kod nekih ljudi stvara otpor. Jako je važno da govorimo o tome i da i jedna i druga strana imaju pravo, kaže nastavnik srpskog jezika i književnosti Marjan Mišić. 

Treba pronalaziti rešenja koja bi bila univerzalna, ukoliko mogu, onda pronalaziti rešenja od situacije do situacije. 90 odsto situacije danas provodi vreme onlajn, u jednoj globalnoj komunikaciji koja izlazi iz okvira srpskog jezika.Tako da je usvajanje novih reči jedan potpuno normalan momenat s obzirom na način života. To jeste trend i od toga ne možemo pobeći. Postoje mnoge strane reči koje su neprevodive. Ako želimo da učestvujemo u komunikaciji, moramo da ih koristimo, dodaje Mišić.

Takmičenja kao što je ,,Najbolja nova srpska reč” postoje i u drugim jezicima, sa ciljem da se podstakne javni razgovor o vrednostima reči koje govorimo.

Stiglo je oko 400 predloga, a svako je mogao da pošalje do pet reči koje nisu smele prethodno biti zabeležene niti u jednom srpskom rečniku, a morale su da imaju i objašnjenje značenja, nadahnuća i cilja predloga.  

Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Leave a reply