недеља, јануар 19

NE IGRAJTE SE VATROM!

0
164

Niški vatrogasci dnevno gase čak sedam do osam požara na otvorenom. Najčešće se vatra rasplamsa kod spaljivanja biljnih ostataka na njivama, koje se otme kontroli. Iz Vatrogasno spasilačke brigade Niš apeluju na građana da to ne rade, jer ne samo što je kažnjivo Zakonom o zaštiti od požara, već može da dovede do velike materijalne štete i ugrozi ljudske živote. Već nakon vikenda pašće temperatura, što zahteva novi oprez – kontrolu elektroinstalacija i grejnih tela.

Ovih dana primetili smo povećan broj požara na otvorenom prostoru zbog ovog produžetka miholjskog leta, tako da želimo da iskoristim ovu priliku da pozdravimo vaše gledaoce i da apelujemo još jednom da ne pale na otvorenom s obzirom na to da je članom 50 Zakona o zaštiti od požara zabranjeno spaljivanje ostataka strnih useva, biljnih ostataka i smeća na otvorenom prostoru, rekao je za Zonu plus major vatrogasac Vanja Nađ, zamenik komandanta Vatrogasno spasilačke brigade Niš.

Napominje da je zaprećena kazna 10.000 RSD, ali da je još važnije što time ugrožavaju imovinu I živote.

Ljudi uvek misle da se to neće njima desiti, međutim dešava se. Mehanizam nastanka takvog požara je sledeći: Čovek pokušava da očisti svoje posede, svoju njivu na taj način što pali na otvorenom biljne ostatke i onda zbog vetra i suvog vremena vatra se proširi, postane veliki požar i onda mi moramo da idemo na lice mesta i da da mi gasimo požar.

Na taj način, kako kaže, smanjuje se kapacitet vatrogasnih ekipa za potencijalne druge požare u gradu.

Ovih dana imamo sedam, osam intervencije dnevno zbog požara na otvorenom. Statistika za period od 1. juna do 10. oktobra 2022. godine kaže da su zabeležena 284 požara na otvorenom što je velika brojka. U toku ove godine smanjilo se na 241 što je neznatno smanjenje. Očekujemo da se smanji mnogo više.

Padom temperature, novu potencijalnu opasnost predstavljaju grejna tela I neispravne instalacije.

Vatrogasci imaju još jedan apel:

Preporuka našim sugrađanima je da u svakom slučaju očiste dimovodne kanale, ćunke, zatim da provere instalacije I osigurače, a ako neko koristi plin za grejanje da proveri creva koje dovode plin do peći.

Comments are closed.