петак, новембар 22

UMREŽAVANJE KAO KLJUČNA SNAGA ZA RAZVOJ ŽENSKOG PREDUZETNIŠTVA

0
107

Umreževanjem uspešnih žena u biznisu jedan je od načina da se promeni položaj poslovnih žena u Srbiji, rečeno je na prvom skupu preduzetnica u Nišu, koje okuplja udruženje koje pruža poslovne savete ženama i inspiriše one koje još nisu u svetu biznisa da pokrenu svoj posao.

Sastanak u NTP-u, Niš

Uspešne žene koje su postigle zapažene rezultate u različitim poslovnim oblastima na jednom mestu. Razmenjuju ideje, iskustva i znanja, ali im je zajedničko da su se sve srele sa predrasudama da su žene manje uspešne od muškaraca u svom poslu, kaže direktorka hotela Tami Residence i Constantinus Palace Tatjana Mićić koja je u ugostititeljstvu decenijama.

Najpre je potrebno uložiti mnogo više snage i truda da pokažete muškarcu da vam veruje kao nekome ko je poslodavac i rukovodilac. Nakon toga je sve lakše”, kaže Mićić.

Slično smatraju i vlasnica privatnih zdravstenih ustanova u Nišu, počasna konuzulka Poljske u Srbiji Olivera Sinđelić, kao i glavna odgovorna urednica TV Zona plus koje su, kako kažu, oduvek bile svesne problema radne neravnopravnosti.

Uvek sam uspevala da se izborim sa stavovima o muškim ženskim odnosima i da izdominiram, ali smatram da žene u rukovođenju za ljudske vrednosti kako u poslu i životu imaju više sluha i da se bolje snalaze u svim tim kontaktima”, objašnjava Olivera Sinđelić. 

Verujem u žensku solidarnost i umrežavanje, zato sam došla danas na ovaj skup iako radne obaveze zovu. Pored toga što se bavimo biznisom, mi smo i supruge i majke, ali verujem u kompatibilne vrednosti žena i naše razlike da svet učinimo boljim mestom”, ističe Slađana Ostojić. 

Žene čine 45 odsto ukupnog broja zaposlenih u Srbiji. Taj procenat je manji kada se pogleda udeo žena u strukturi vlasništva i upravljanja firmama. Tako je svaka treća preduzetnička radnja ili agencija u vlasništvu žena, dok među vlasnicima firmi žena ima tek 28 odsto. Takvu sliku treba promenti, samtraju u Fimejl Netu – udruženju za osnaživanje žena.

Tako što ćemo da pružimo drugačiju vrstu podršku ženama koje se ogleda u umrežavanju o da ima dajemo razne savete kroz radionice ali i u inspiraciji da počnu da se bave bizsniom”, objašnjava Marija Tasić, iz udruženja za osnaživanje žena Marija Tasić. 

Svetski fondovi za razvoj preduzetništva svega dva odsto podržavaju žene koje su na čelu kompanija. Ništa bolja situacija nije ni u Srbiji, kažu i Fimejl netu, ali dodaju da je ohrabrujuće što je ove godine naša zemlja izdvojila šest puta više para nego lane, odnosno 600 miliona dinara bespovratnih sredstava za razvoj ženskog preduzetništva.

Leave a reply