петак, јануар 3

“RAT” SAOPŠTENЈIMA: KARDIOHIRGIJA PRESTAJE OPERACIJE ZBOG NEDOSTATKA REAGENASA?

0
386

Direktor niške kardiohirurgije, prof. dr Dragan Milić izazvao je pravu buru kada je na svom fejsbuk profilu saopštio da Klinika za kardihirurgiju obustavlja sve kardiovaskularne operacije i transplantacije bubrega zbog, kako navodi, nedostatka potrebnih reagenasa.

Iz Uprave Ukc Niš je stigao odmah demanti i objašnjenje da interesi pacijenata nisu bili ugroženi.           

Uprava UKC Niš ukinula je nabavku reagenasa za našu laboratoriju gde radimo testove za hemostazu kojim procenjujemo sklonost ka krvarenju ili trombozama kod pacijenata tokom i posle operacije. Nakon 15 godina niška kardiohirurgija prinudjena je da zbog nedostatka reagenasa prekine sa radom kako ne bi ugrozila živote svojih bolesnika, navodi dr Milić.

Obajšnjava da je reč o reagensima za aparate Multiplate i ClotPro i dodaje da je odluku jednoglasno doneo kolegujem sačinjen od 33 lekara jer „nisu imali drugog izbora“

Vrlo brzo je, međutim, stigao demanti i objašnjenje iz Uprave UKC Niš.

U saopštenju objavljenom večeras na zvaničnom sajtu UKC Niš objašnjava se da iza svegaj, u suštini, stoji birokratska nedoumica.

Tvrdi se da je za reagense za aparate koje navodi dr Milić već iskorišćen sav novac po ugovoru sa dobavljačem (vrednost ugovora iz maja 2022.godine od 132 miliona dinara potrošena do decembra prošle godine, preko 5 meseci pre isteka ugovora), ali i da su iz centralne javne nabavke RFZO obezbedili reagense za opremu koju je Klinika za kardiohirurgiju koristila do 2020. i koja je već danas instalirana u centralnoj laboratoriji UKC NIš.

Devetog februara smo se obratili za dozvolu za upotrebu ovih aparata, (koje, kako se kasnije navodi, koristi i Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“) i dobijanje reagenasa za njih po centralnom tenderu i tu dozvolu smo i dobili. Nakon toga, službe su obavestile kardiohirurgiju o tome i onda su otpočeli dopisi prema UKC, Ministarstvu zdravlja i RFZO sa zahtevom da se sprovede nabavka za postojeće aparate, od drugog dobavljača sa kojim smo do tada imali ugovor, navodi se u saopštenju Uprave UKC Niš.

S druge strane, dr Milić u objavi na FB navodi da je „Klinika je u poslednjih nekoliko nedelja svojim dopisima upozoravala sve nadležne institucije u Srbiji (ministarstvo zdravlja i RFZO) da će ukidanje potrošnog materijala dovesti do onemogućavanja rada na klinici i do ponovnog veštačkog stvaranja liste čekanja.“

Ove metode i nabavka reagenasa nikada nisu bili sporni tokom poslednjih 15 godina, a RFZO je u svom odgovoru na naš dopis napisao da je odluku o prestanku nabavke reagenasa doneo direktor UKC Niš dr Zoran Perišić, navodi dr Milić.

Iz Uprave UKC Niš, međutim, navode, da su od Ministarstva zdravlja i RFZO stalno tražili uputstva,  jere nisu, kako objašnjavaju, želeli da krše Zakon o javnim nabavkama raspisijući nabavku za reagense za analize za koje je RFZO već sproveo javni tender juna 2023, ali za drugi, stariji tip aparata. A da su odgovor i uputstvo dobili tek danas.

 

Dr Milić je taj odgovor dobio, a mi ne. Mi smo sa odgovorom tek danas upoznati. Ono što je odgovor razjasnio je da se ta centralna javna nabavka ne odnosi na transfuziju (iako UKC nema ni jednu kliniku koja ima odeljenje za transfuziju) i sugeriše se da reagense možemo nabaviti u samostalnom postupku javne nabavke, u skladu sa zakonom, kao što smo činili i do sada. Tu javnu nabavku UKC Niš može da raspiše već naredne nedelje, nakon što predstavnici Klinike za kardiohirurgiju definišu svoje potrebe, navodi Uprava UKC Niš.

I dok se dr Milić izvinio svim pacijentima „zbog toga što će se ponovo, nakon skoro godinu dana, stvoriti liste čekanja“, te da će klinika „odmah po obezbedjivanju neophodnog materijala početi sa radom“, iz Uprave UKC Niš naglašaavaju da je interes pacijenata najvažniji i da „Uprava UKC Niš nikada nije dozvolila da taj interes bude ugrožen“.

Comments are closed.