субота, новембар 23

MOŽE LI STARA ŠKOLA OŽIVETI KAO MUZEJ? (VIDEO)

0
239

Grupa entuzijasta okupljenih u Društvo ljubitelja Rautova podnela je inicijativu da ruinirani školski objekat obnovi i pretvori u zavičajni muzej, sa sadržajima koji bi bili u funkciji razvoja ruralnog turizma i oživljavanja tog kraja. Rautovo je, kažu, veliki turistički potencijal, sve je više izletnika koji tu dolaze, ali organizovanih sadržaja – nema.

U zgrada nekadašnje OŠ „Đura Jakšić“ u Rautovu, na teritoriji Gradske opštine Niška Banja, školsko zvono poslednji put se čulo sedamdesetig godina. Sve je već prilično nagrizao dugačak zub vremena. Krov je propao, zidovi urušeni.

„U hodniku škole sada raste zova. Ovde je bila tabla sa osnovnim elementima o izgradnji škole. Ona se čuva tu u susedstvu, kod gospođe Mire. A ovde je bila biblioteka, sada tu raste orah i on će iduće godine da rodi, a kraj njega je trešnja, koliko vidim“ priča mr Novica Ranđelović iz Društva ljubitelja Rautova.

Još jedan bivši đak škole, dr Vidoje Stefanović, pokazao je fotografiju iz svojih školskih dana.

„Slika je nastala 1958. godine, sa 30 đaka u ovoj školi. Da, tada je bilo tridesetak đaka“, kaže.

I elektroinženjer Srbobran Živković sa setom se seća školskih dana, kada je ovde sve bilo puno đaka:

„Na žalost, sada je krov urušen i baš se nalazimo u opasnosti da nam nešto padne na glavu“.

Školsko zvono poslednji put oglasilo se sedamdesetih godina prošlog veka. Poslednje dete u Rautovu rođeno je 1989. godine ali je ono već moralo školu da pohađa u Jelašnici.

Nema sumnje da je to mesto veliki turistički potencijal. Rautovo je prepuno izletnika, međutim organizovanih sadržaja nema. Članovi Društvo ljubitelja Rautova podneli su inicijativu da se ruinirani školski objekat obnovi i postane multifunkcionalni prostor.

„Napravili smo 12 komplementarnih sadržaja, počev od zavičajnog etno muzeja. Jedan od glavnih sadržaja bio bi zavičajni etno muzej, galerija umetničkih slika, a na ovom prostoru bismo nastavili praksu organizovanja ne samo jednodnevnih već i višednevnih likovnih kolonija, književnih kolonija, okupljanja izviđača, planinara, lovaca…“, objasnio je Ranđelović.

Dok se njihov plan ne ostvari, više od hiljadu eksponata čuva porodica Ranđelović u svojoj  zavičajnoj zbirci.

Tu su narodne nošnje, staro posuđe, oruđa i oružja, granata iz prvog rata, deo oborenog aviona F-16 koji je srušen 1999. godine u Vojvodini, fotografije, kolevka i brojni drugi eksponati…

 

Leave a reply