“Stazama Hajduk Veljka” (VIDEO)
“Stazama Hajduk Veljka” naziv je kulturno-turističke rute, koju nudi Turistička organizacija Zaječara. Osim Spomenika Hajduk Veljku u istoimenoj ulici u Zaječaru, na samoj ruti su i tačke na kojima je nekada davno boravio ovaj srpski junak. Radi se o jednom svojevrsnom istorijskom putovanju za sve koji žele da se bolje upoznaju sa životom Hajduk Veljka.
Prkos protiv tiranina i nasilnika ukorenjen u ljudima Timočkog kraja najbolje se ogleda u delima Hajduk Veljka Petrovića, jednog od najznačajnijih ličnosti iz vremena Prvog Srpskog ustanka.
Na ovom kružnom toku, u Hajduk Veljkovoj ulici u Zaječaru, nalazi se i spomenik velikom srpskom junaku iz Prvog srpskog ustanka. Rođen je 1780. u Lenovcu kod Zaječara, a poginuo je braneći Negotin od Turaka 1813. Oodlikovan je 1810. godine zlatnim ruskim Ordenom za hrabrost. Godinu kasnije postaje Krajinski vojvoda.
Za sve one koji žele više da saznaju o životu ovog srpskog junaka, Turistička organizacija Zaječara je kreirala kulturno-turističku rutu pod nazivom “Stazama Hajduk Veljka”. Ruta povezuje Boljevac, Sokobanju, Negotin, Knjaževac i Zaječar.
Namera nam je bila da se, osim Spomenika Hajduk Veljku u istoimenoj ulici, na samoj ruti nađu tačke na kojima je nekada davno boravio Hajduk Veljko. Cilj nam je da naši posetioci kroz jedno putovanje, upoznaju život ovog našeg srpskog junaka. Posetom ove naše kulturno-turističke rute zaista će dobiti određena saznanja o tome kako je on živeo, da je nesebično voleo sve svoje bližnje, mesto u kome je rođen – selo Lenovac. Jedna od tačaka na ruti je i mesto u kojem je rođen, kaže direktorka Turističke organizacije Zaječara Dragana Gogić Rajković.
Tačka na ruti je i Manastir Svetog Petra i Pavla – mesto koje je Hajduk Veljko vrlo često nekada obilazio.
Tako da će naši posetioci zaista kroz jedno uzbudljivo putovanje uspeti da saznaju sve o ovom našem srpskom junaku. Saznaće kako je četovao sa čuvenim harambašom, sa Stanojem Glavašem, kako je nakon toga oženio njegovu ćerku Mariju, sa kojom je imao dvoje dece. A saznaće i o njegovoj velikoj ljubavi, drugoj ženi Čučuk Stani, kaže Gogić Rajković.
Spomenik Hajudk Veljku otkriven je 2008. godine.
On se nalazi na putu između Zaječara i Negotina, u Ulici Hajduk Veljkovoj, ali se na tu ulicu nadovezuje put koji vodi od Zaječara ka Negotinu. Tako da na neki način Veljko povezuje krajeve u kojima je uspomena na njega možda i najjača, Zajačer i njegovu okolinu, kao prodručje na kome je rođen i Negotin, u kojem se najviše proslavio. Dobro su poznate njegove reči – Glavu dajem, Krajinu ne dajem, kaže istoričar Nikola Milutinović, iz Istorijskog arhiva “Timočka Krajina” Zaječar
Spomenik Hajduk Veljku Petroviću posebno je važan za ljude iz tog kraja.
Taj spomenik je veoma važan i predstavlja jedno od spomen-obeležja kojim su se Zaječarci odužili jednoj od najznamenitijih ličnosti sa ovog područja. Hajduk Veljko predstavlja sinonim borbe srpskog naroda, za oslobođenje osmanske vlasti na prostoru istočne Srbije i definitivno najistaknutiju ličnost iz ovog perioda srpske istorije, kaže Milutinović.
Svake godine se u Zaječaru Dan državnosti uglavnom obeležava kod Spomenika Hajduk Veljku, gde se ujedno odaje počast svim palim borcima.