Tragom zaveta i slobode: Svečana akademija povodom 80 godina od oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu (VIDEO)
80 godina od oslobođenja Niša u Drugom svetskom ratu obeležen je svečanom akademijom “Tragom zaveta i slobode” u Domu Vojske.
Jedan od najbombardovanijih gradova u Drugom Svetskom ratu je Niš. Bomabrdovali su ga i Nemci i saveznici. Uz to i Logor na Crvenoim krstu podseća na stradanja onih koji su se borili protiv nacizma i nemačke okupacije.
„Heroji umiru samo jednom smrću, smrću zaboravljanja. Zato imena Branka Bjegovića, Ratka Jovića, Anete Andrejević, Mije Stanimirović, Nade Tomić, Milke Protić nikada ne smeju biti zaboravljeni. Srbija je najlepša u miru, zato vizija mora biti jasna, da slobodu nikada više ne branimo metkom, ceć čašću i znanjem“, rekao je na svečanoj akademiji gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović.
U sećanje na heroje koji su dali svoje živote za oslobođenje od nacističke okupacije govorili su ministar kulture Nikola Selaković, državni sekretar Dejan Antić.
„Ja sam od onih koji ne govore o kulturi sećanja, već o kulturi pamćenja, jer treba da pamtimo, a ne samo da se sećamo. Ona je onakva kakvi smo i mi, koliko ulažemo u kulturu pamćenja toliko ćemo i od nje ćemo i dobijati, toliko će buduće generacije znati o tekovinama istorije. Uveren sam da kada je od 2014. godine predsednik Srbije postao predsedik Srbije država organizovano mnogo više pažnje da obraća na kulturu pamćenja“, rekao je ministar kulture Nikola Selaković.
„Onda kad je srpski narod bio složan, kada je brat stajao uz brata i kada je bilo međusobne podrške tada je sprski narod pružao najveći otpor okupatoru, ali kada je srpski narod bio razjedinjen, onda smo kao narod doživeli Jasenovac, Jadovno, Bojnik, Banjicu, Bubanj, Sajmište, onda smo doživeli i ustavne amandmane 60tih godina i Goli otok i krvavi raspad 90tih godina 20 veka“, poručio je okupljenima u Domu Vojske državni sekretar u Ministarstvu kulture Dejan Antić.
Svečanu akadmiju organizovali su Grad Niš i SUBNOR.