среда, јануар 22

Bibliotekari: Knjige “žive” i u dobu veštačke inteligencije (VIDEO)

0
94

Bibliotekari ne očkekuju da će knjiga prestati da živi upotrebom veštačke inteligencije. Kažu da se informatičke tehnologije u bibliotekarstvu primenjuju godinama unazad i da su još devedesetih postojali onlajn katalozi i obavljani osnovni bibliotečki poslovi. Sa razvojem tehnologija, danas je digitalizovana mnogobrojna bibliotečka i nebibliotečka građa i to je jedna od prednosti veštačke inteligencije. Ona ima mnogo dobrih strana, ali od nas zavisi kako ćemo je koristiti, saglasni su bibliotekari.

Mnoge zbirke, i bibliotečka građa i nebibliotečka građa, su digitalizovane. Mogu da ih koriste svi zainteresovani bez obzira na to da li se bave recimo naučnim radom ili ne, a to bi spadalo u jedan od domena prednosti veštačke inteligencije, znači samo jedan detalj sam pomenula. Ono što je po meni presudno kao i kada su svi drugi alati u pitanju to je na koji način ljudski faktor odlučuje o tome. Dakle, veštačka inteligencija sama po sebi nije ni dobra ni loša. Ona daje velike mogućnosti, pruža mnogo toga što može jednostavnije lakše i možda i kvalitetnije u nekom domenu da se obavi, ali od nas zavisi kako ćemo da je koristimo – da li u dobre ili loše svrhe, da li ćemo da koristimo njene prednosti ili mane to je do nas, kaže bibliotekarka savetnica Narodna biblioteka Srbije Beba Stanković.

I niška Biblioteka ima svoj bibliotečki informacioni sistem Nibis u kome radi već preko 20 godina. Svi procesi bibliotečki su potpuno automatizovani od samog upisa preko obrade bibliotečke građe iznajmljivanja i ono što je posebno važno za tu oblast veštačke inteligencije je da mi već imamo kompletno digitalizovane bogate bibliotečke kolekcije koje svako ko je zainteresovan može da vidi, kaže direktorka Narodne biblioteke “Stevan Sremac” Sonja Šuković.

Uprkos tome, pisana reč i dalje živi.

Proriče se smrt knjige već unazad 30 – 40 godina. Ja koliko vidim čitaju se štampana izdanja i dalje nesmanjeno, ne možda u onoj meri u kojoj bi trebalo ali se svakako čitaju bez obzira na sve ove alate koje sada imamo, kaže Stankovićeva.

Upravo je na temu veštačke inteligencije održan seminar za bibliotekare iz čitavog Nišavskog okruga. Da bi veštačka inteligencija mogla da se primenjuje potrebna je i adekvatna oprema, a niška Biblioteka ima veliku podršku države u tome. Nedavno je nabavljen i poseban softver koji će omogućiti još veći broj digitalnih kopija.

Comments are closed.