Za deset meseci u Nišu prijavljeno 137 slučajeva nasilja nad decom
Danas je Svetski dan prevencije nasilja nad decom, koji ima za cilj da skrene pažnju na decu koja trpe nasilje, u porodoci ili u školi. U Nišu je, prema podacima Centra za socijalni rad, za proteklih deset meseci prijavljeno 137 slučajeva nasilja nad decom. Savetovalište za decu žrtve nasilja Sigurne kuće raspisalo je literarni konkurs o tome šta deca misle o tom problemu i kakvi su njihovi stavovi.
Prema podacima Centra za socijalni rad u Nišu, za proteklih deset meseci bilo je 137 prijava nasilja nad decom. Od toga je bilo 50 slučajeva vršnjačkog nasilja, 83 prijave su se odnosile na nasilje u porodici, a prijavljena su i četiri slučaja zanemarivanja. Takva je statistika na Svetski dan prevencije nasilja nad decom, koji se obeležava svake godine 19. novembra. U niškoj Sigurnoj kući postoji savetodavna SOS linija, koja je nekome jedini način da progovori o nečemu.
U najvećem broju slučajeva javljaju se ubog prombelma koji imaju sa učenjem, zbog problema sa ocenama, problema koji imaju u odnosu sa vršnjacima. Bilo je poziva gde su deca zatražila pomoć nakon razvoda svojih roditelja.Važno je da dečiji savetnik puno razgovara o njihovim osećanjima, kaže direktorka Sigurne kuće u Nišu Sonja Šćekić.
Tu je organizovano i Savetovalište za decu žrtve nasilja.
Naši stručni radnici, psiholozi, pedagozi, redovno organizuju različite vrste preventivnih aktivnosti. Od početka godine bili smo u 15 osnovnih i srednjih škola. Što se tiče terapeutskog rada, ukupno je 14 dece dobilo uput od strane Centra za socijalni rad za terapeutski tretman, kaže Sonja Šćekić.
Literarni konkurs Savetovališta „Lepu reč ne štedi, nasilje pobedi“ samo je način da se skrene pažnja na nasilje nad decom. Učenica petog razreda Osnovne škole „Sveti Sava“ u Nišu Višnja Mitić osvojila je prvo mesto na konkursu.
Ja sam pisala o vršnjačkom nasilju na terenu, odnosno verbalnom nasilju, gde roditelji, treneri neprestano razgovaraju sa takmičarem koji se onda uznemiri, ne zato što će izgubiti, već zbog tog pritiska od strane roditelja i trenera.J a se maksimalno trudim da se svakom detetu podjednako posvetim i da se družim sa svima. Ja sam u svom sastavu napisala narodnu izreku – koliko je važno za gusenicu da je dete u prolazu ne zgazi, toliko je važno i za dete da ne zgazi gusenicu, kaže Višnja Mitić.
Konkurs je bio namenjen učenicima od petog do osmog razreda osnovnih škola. Pristilo je 47 radova i učestvovalo sedam niških škola.