недеља, децембар 22

Digitalno nasilje – od vređanja do suicida (VIDEO)

0
143

Foto: Pixabay

Digitalno nasilje sve je učestalije. Etiketiranje, vređanje, psovanje, ali i deljenje intimnih slika može da dovede do ozbiljnih posledica. Žrtve su najčešće mladi ali uglavnom nasilje ne prijave oni sami, već njihovi vršnjaci. Psiholog Anita Cekić upozorava da digitalno nasilje može da bude povod i za sucidalne misli!

Učenici provode na internetu u proseku više od tri sata dnevno, pokazuje istraživanje EU Kids Online. Internet je prostor gde mogu da kažu ono što možda ne bi smeli uživo. To se nekad otme kontroli: Mogu da napišu psovku, etiketiraju, vređaju jedni druge… Ono što posebno zabrinjava je da digitalno nasilje retko kad prijavljuje osoba koja je zlostavljana, kaže psiholog Anita Cekić.

Uglavnom prijave vršnjaci koji dođu do tih informacija. Često se dešava da se “provaljuju” šifre za društvene mreže i da neko napiše nešto, postavi neku sliku i u njihovo ime govori, vređa neku decu iza anonimnih objava. Onda deca masovno dođu, prijave. Naša intervencija iz škole ide direktno ka policiji, Odeljenu za visokotehnološki kriminal, kaže Anita Cekić.

Ukoliko učenici imaju manje od 14 godina, slučaj rešava škola, u skladu sa nivoom ozbiljnosti nasilja.

Nažalost, digitalno nasilje može da bude povod i za sucidalne misli.

Kod digitalnog nasilja ne ide do te mere samo na nivou vređanja i lepljenja etiketa, nego i do šerovanja različitih slika, zloupotrebe video materijala. Najčešće se dešava u partnerskim odnosima, kada dečaci ili devojčice, zarad nekog dokaza ljubavi, traže obnažene slike jedni drugih.Kada dođe do prekida veze, dečaci to podele, objave javno. Pre nekoliko godina jedan srednjoškolac je ceo Zaječarski okrug oblepio obnaženim slikama svoje bivše devojke. Devojka je podgila ruku na sebe. Brzom reakcijom njenih roditelja i drugara tragedija je sprečena, kaže Cekić.

Kaže da deca nekad o sucidnim mislima govore kroz pisane sastave i kroz takozvanu kutiju poverenja, koju imaju neke škole u Nišu.

Kutija poverenja je odlična da se deca povere. Kada je otvore, pročita je psiholog, pedagog. U našoj školi to radim ja. Deca pišu svašta, od nekih smešnih situacija do nekih ozbiljnijih, kaže Anita.

Svi koji su se susreli sa problemom digitalno-mrežnog nasilja ili vršnjačkog nasilja na internetu mogu prijave platformi “Net patrola”.

Postoje određeni signali koji roditeljima mogu da ukažu da dete trpi digitalno nasilje. Ukoliko naglo promeni ponašanje, preterano se doteruje ili zapusti fizički izgled, ne radi stvari koje inače voli – sve to je znak za uzbunu, upozoravaju psiholozi.

Comments are closed.