петак, јануар 24

Najduži i najskuplji mesec u godini: Kako preživeti januar? (VIDEO)

0
69

Nakon praznika, duplog dočeka nove godine i slava, došlo je vreme da se proveri stanje na računu i u novčaniku. Iako je do kraja januara ostalo još samo osam dana, nekima se čini kao da treba izdržati čitavu večnost do sledeće plate i penzije. Novčanici su tanji, a dani do naredne plate sve duži. Ali, ima i onih koji su kućni budžet na vreme rasporedili i sada nema zime.

Kluč uspeha je da uvek mislite da vam više sutra treba nego danas, kaže jedan Nišlija.

Drugi iz prethodnih godina nisu mnogo naučili pa troše i što imaju i što nemaju. A, potrošački model funkcionisanja živimo decenijama, pa i vekovima unazad, kažu stručnjaci.

Na to smo se adaptirali, na to smo navikli. Na trenutak se osvestimo da nam nije neophodna baš ta količina cipela, haljina, tehničkih uređaja, ali već posle pola sata razmišljamo o novom mobilnom telefonu. Januar je samo pik, a lažnim sniženjima se samo potencira ta naša slabost, kaže psihijatar Dragan Vukadinović.

Lek je vođenje evidencije o prihodima i rashodima, kažu ekonomisti.

Da naprave neki balans da ne bi došli u situaciju da nekom ishitrenom kupovinom dovedemo sebe u situaciju da ne možemo da platimo račune, pa evo sad i poreza na imovinu. To bi trebalo da imamo u vidu. Tako]e, ako pogledamo ekonomske parametre možemo reći da je inflacija u granicama ciljane inflacije, ali je kontinuirani rast cena i u svetu i kod nas udar na naš budžet, ističe profesorka Snežana Radukić.

Iako je hrana skuplja, za nju novac mora da se nađe. Za ostalo – mnogi će morati da stegnu kaiš.

Comments are closed.