Prolećne temperature napunile i parkove i ambulante
Prolećno vreme prvog februarskog dana možda je napunilo bašte kafića, ali je napunilo i lekarske ordinacije, baš zbog naglih promena temperature. Pomoć Zavoda za urgentnu medicinu u Nišu tražili su hronični pacijenti, oni sa srčanim oboljenjima, bolovima u grudima, povišenom temperaturom, pritiskom i psihijatrijskim poremećajima.
Sunce i natprosečno toplo vreme prvog februarskig dana naterali su mnoge Nišlije da subotu provedu napolju. Ulice pune šetača. Ipak, nagle temperaturne promene svako različito podnosi:
– Ovaj dan podnosimo odlično, zato što je vedro, nema magla, nema smoga, fino je pa smo izašle da prošetamo
– Starački podnosim. Više mi odgovara hladnije vreme
Kada se u roku od nedelju dana smene temperature ispod nule pa do 20 stepeni, prvo reaguje srce, a zatim centralni nervni sistem i drugi organi, kaže kardiolog Goran Popović.
Nije isto da li se radi o osobi staroj 20 ili 80 godina. Moramo uzeti u obzir i osobe koje su meteoropate, koje mnogo burnije reaguju na sve promene vremena.Da bismo sprečili neželjene događaje i pomogli organizmu, treba da poštujemo savete lekara, da redovno uzimamo terapiju. Preporuka je da se jede lakše varljiva hrana jer povećan unos soli, masti i visokokalorične hrane lošije deluju na ceo organizam i tegobe pri promeni vremena budu mnogo izraženije, kaže Popović.
U Zavodu za urgentnu medicinu u Nišu kažu da su za protekla 24 sata na terenu intervenisali 132 puta, a od toga su bila 42 transporta, što je, dodaju, povećan broj u poslednje vreme. Lekarima Hitne pomoći javljali su se ljudi sa srčanim oboljenjima, bolovima u grudima, povišenom temperaturom, kao i psihijatrijskim poremećajima. Nišlije su pomoć tražile i zbog povišenog pritiska i virusnih infekcija, što je u skladu sa vremenskim promenama, kažu lekari.