недеља, април 6

Brnabić: Izmene Zakona o visokom obrazovanju pred Skupštinom najverovatnije 4. marta – Univerziteti u Srbiji saglasni sa predlogom

0
141

Predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić izjavila je  da su univerziteti u Srbiji saglasni sa preloženim izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.

Brnabić je, na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije, rekla da je Univerzitet u Beogradu poslao dopis Vladi Srbije da Prošireni rektorski kolegijum konstatuje da je pristigli tekst predloga izmena i dopona Zakona o visokom obrazovanju suštinski u skladu sa principima definisanim Zaključkom Proširenog rektorskog kolegijuma.

„Ovakvim rešenjem, koje je možda i najvažniji deo, koje se, pored ispunjenja zahteva studenta u blokadi, tiče i višegodišnjih zahteva Univerziteta u Beogradu, načinjen je važan iskorak u pogledu unapređenja institucionalnog okvira za funkcionisanje i razvoj visokog obrazovanja u Srbiji“, citirala je ona saopštenje Univerziteta u Beogradu.

Brnabićeva je navela i da je Univerzitet umetnosti u Beogradu, između ostalog, u svom dopisu naveo da su članovi oba kolegijuma tog Univerziteta saglasni sa predloženim izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju.

„Verujemo da će predložene i, nadamo se, usvojene dopune Zakona doprineti unapređenju institucionalnog okvira visokog obrazovanja i stvoriti podsticajan ambijent za nenastavno i nastavno osoblje, a posebno umetnički i naučni podmladak na univerzitetima u Srbiji“, navela je Brnabić da stoji u dopisu tog univerziteta.

Brnabić je rekla i da je Univerzitet u Kragujevcu na Kolegijumu Univerziteta na sastanku održanom 21. februara, a nakon detaljne analize i rasprave o nacrtu izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, izrazio jednoglasan stav o podršci ovom predlogu.

Ona je navela da u dopisu Univerziteta u Kragujevcu piše: „Smatramo da predloženi nacrt značajno doprinosi unapređenju institucionalnog okvira za funkcionisanje visokog obrazovanja i da se istim, pored ispunjavanja zahteva studenta u blokadi, istovremeno zadovoljavaju potrebe univerzitetske zajednice, stvarajući osnov za razvoj visokog obrazovanja u našoj zemlji“.

Branić je dodala da je, pored već donete saglasnosti i podrške od strane univerziteta u Beogradu, Kragujevcu, Nišu, Kosovskoj Mitrovici i Novom Pazaru, potvrđena saglasnost i podrška izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju i od strane Univerziteta u Novom Sadu.

„Nadamo se i verujemo da će donesen i važan dokument na pravi način pozitivno odgovoriti na četvrti zahtev studenta u blokadi, ali i svim drugim studentima i celoj akademskoj zajednici naše države, ali i našem društvu u celini“, rekla je Brnabić.

Ona je precizirala i da je Univerzitet u Nišu, nakon obavljenih konsultacija sa članovima Rektorskog kolegijuma, obavestio da je taj univerzitet takođe saglasan sa tekstom predloga izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju.

„I državni Univerzitet u Novom Pazaru je saglasan sa predloženim tekstom Zakona o visokom obrazovanju i predloženim izmenama i dopunama odredaba ovog zakona, koji su u skladu sa predlozima upućene Ministarstvu od strane Univerziteta“, rekla je Brnabić.

Ona je naglasila da je i Univerzitet u Prištini na kolegijumu jednoglasno zaključio da su predložene izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju u skladu sa predluzima dobijenim od državnih univerziteta, oko kojih je postignut konsenzus na sastancima radne grupe za analizu trenutnog stanja finansiranja visokog obrazovanja i za izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju.

„Članovi kolegijuma Univerziteta u Prištini izražavaju nadu da će se situacija na univerzitetima na kojima je obustavljen nastavni proces normalizovati u najkraćem mogućem roku“, navela je Brnabić da piše u dopisu tog univerziteta.

Izmene Zakona o visokom obrazovanju pred Skupštinom najverovatnije 4. marta

Ona je istakla da sada čitava javnost na jednom mestu ima potvrde svih državnih univerziteta da je ovim izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, a koje će se naći na dnevnom redu naredne, redovne sednice Narodne skupštine Srbije, najverovatnije od 4. marta, ispunjen četvrti studentski zahtev i da su takođe ispunjeni svi oni zahtevi koji su dodatno državni univerziteti u Srbiji postavili i o kojima su razgovarali sa ministarstvima finansija i prosvete.

 

Brnabić: Školarine umanjene za 50 odsto, primanja zaposlenih biće povećana za 16 odsto

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da će izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju biti uređeno da se studentima umanji školarina za 50 odsto, ali i da se dodatnim izdvajanjima pokriju stalni troškovi u celosti i da se primanja zaposlenih u visokoškolskim ustanovama povećaju za 16 odsto.

Ona je istakla da se ovim izmenama u potupnosti ispunjava četvrti zahtev studenata i napomenula da će na kraju dodatno izdvajanje za visoko školsto biti značajno veće od 12 milijardi dinara.

„Ovaj zahtev je ne samo ispunjen, već je država mnogo više dala i obavezala se na dodatno finansiranje visokog obrazovanja“, naglasila je Brnabić na vanrednoj konferenciji za medije u Skupštini Srbije.

Ona je precizirala da se predloženim izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju studentima trošak školarine umanjuje za 50 odsto, onako kao što su i tražili.

Prema njenim rečima, razlika je samo u odnosu na to kako se to ispunjava.

„Predloženim izmenama Zakona taj zahtev se ispunjava direktnom refundacijom države studentima. Studenti će platiti punu školarinu svojim fakultetima, fakulteti će onda komunicirati Ministarstvo prosvete koji studenti su platili školarinu i koliko, a onda će se direktno iz budžeta pojedinačno studentima refundirati 50 odsto od te školarine. To je prva najvažnija odredba kojom se u potpunosti ispunjava četvrti zahtev“, kazala je Brnabić.

Prema njenim rečima, dodatna izdvajanja za visoko školstvo će ići i kroz to što se visokoškolskim ustanovama pokrivaju stalni troškovi u celosti, kao i primanja zaposlenih definisana kolektivnim ugovorom u celosti.

Treća odredba, kako kaže predsednica parlamenta, je da će doći do usklađivanja osnovica za plate u visokom obrazovanju sa osnovicama plata u osnovnom i srednjem obrazovanju.

„To će značiti da će se obezbediti iz budžeta Republike Srbije dodatna sredstva za povećanje plata u visokom obrazovanju za čak 16 odsto, da budem precizna 15,97%. Pored toga što će država direktno refundirati studentima 50 odsto njihove školarine, takođe će država obezbediti dodatna sredstva da se povećaju plate zaposlenima u visokom obrazovanju za 16 odsto“, navela je Brnabić.

Dodala je i da su o izmenama i dopunama Zakona, univerziteti, fakulteti u okviru tih univerziteta, kao i studenti u blokadi komunicirali prethodnih nekoliko dana.

Comments are closed.