
Niš na mapi pametnih gradova: Saradnja sa nordijskim zemljama (VIDEO)
U Naučno-tehnološkom parku u Nišu održana je međunarodna konferencija o razvoju pametnih, održivih i otpornih gradova, pod pokroviteljstvom ambasade Norveške. Stručnjaci iz nordijskih zemalja i Srbije razgovarali su o tome kako napredna analiza podataka može doprineti boljem planiranju, zelenijem urbanizmu i kvalitetnijem životu građana.
NIŠ NA MAPI PAMETNIH GRADOVA
Šta gradove čini pametnim? Kakva su nordijska iskustva u izgradnji pametnih i održivih gradova? U Naučno-tehnološkom parku u Nišu održana je konferencija „Napredna analitika podataka za pametne, održive i otporne gradove“, čiji domaćin je bila ambasada Norveške u Srbiji.
„Radimo analizu podataka koja se koristi za planiranje i unapređenje života građana. Norveška i ostale nordijske zemlje imaju dosta iskustva u tom pogledu”, kaže ambasadorka Norveške Kristin Melsom.
Konferencija je organizovana u okviru inicijative „Nordijski zeleni i pametni gradovi – Izgradnja partnerstva u državama Zapadnog Balkana“.
„Što se tiče pametnih gradova, rezultat svega toga jesu usluge koje se pružaju građanima. Pametni gradovi se koriste za planiranje, ali istovremeno čine logistiku u gradovima mnogo pristupačnijom, gradove kao takve održivijim, zelenijim. To je sve što građani mogu jako brzo da vide kao korist od svih ovih projekata”, objašnjava ambasador Finske u Srbiji Niklas Lindkvist.
„Niš ima neke dobre segmente vezane za e-Upravu, ali osnovni nedostatak jesu segmenti koji se odnose na kvalitet života u gradu. Kada kažemo “pametni”, ne mislimo samo na digitalizaciju, biodiverzitet i životnu sredinu. Mislimo na kvalitet života ljudi. Postoji još mnogo segmenata koji nisu velika materijalna ulaganja, a mogli bi doprineti poboljšanju kvaliteta života”, dodaje redovni profesor Ekonomskog fakulteta Niš Jelena Stanković.
Predavači su profesori sa Univerziteta Metropolitan u Oslu.
“Želimo da Zapadni Balkan spojimo sa Skandinavijom, budući da zajedno imamo dosta sličnosti, da možemo jedni drugima da pomognemo, a tako radimo na ostvarivanju ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija”, kaže Claudia van der Laag sa Univerziteta Metropolitan u Oslu.
„Ovo vam je negde slučaj primenjene nauke.Mi koristimo statističke podatke i analizu za unapređenje društvenog kapitala.Džaba vam mobilnost kao takva ukoliko se sve to ne nalazi u srži samih porodica, odnosno, građana”, dodaje John Osth, takođe sa Univerziteta Metropolitan u Oslu.
Sledeća konferencija je u Podgorici u oktobru, kada će stručnjaci predstaviti nova rešenja u transportu i e-mobilnosti.