
Formirana Komisija za zaštitu spomen-obeležja i memorijala (VIDEO)
Na teritoriji Niša nalazi se više od 200 spomenika, o čijem očuvanju će ubuduće brinuti novoformirana Komisija za zaštitu spomenika, spomen-obeležja i ratnih memorijala, odlučeno je na sednici Gradskog veća. Komisiju čini osam stručnjaka koji će obići sve spomenike, proceniti njihovo trenutno stanje i preduzeti mere za njihovu zaštitu i očuvanje.
Prvi put će se u Nišu napraviti registar svih spomenika, spomen-obeležja i ratnih memorijala i ustanoviti u kakvom su stanju. To će uraditi novoformirana komisija, odlučilo je Gradsko veće.
“Na teritoriji Niša nalazi se više od 200 spomenika. Komisija će napraviti bazu podataka svih spomenika kako bi u cilju oštećenja moglo da se reguje na vreme.” – kaže načelnik Uprave za porodičnu i socijalnu zaštitu Suzana Jovanović.
Komisija za zaštitu spomenika, spomen-obeležja i ratnih memorijala čini osam stručnjaka.
“Članovi komisije su iz Zavoda za zaštitu spomenika, Narodnog muzeja, Istorijskog arhiva, TON-a i članovi gradskog veća odnosno svi koji mogu da pomognu u toj oblasti.” – objašnjava Suzana Jovanović.
Cilj komisije je i da sarađuje sa svim gradskim ustanovama i preduzećima, ali i da učestvuje u odlukama o novim spomenicima u gradu.