DA LI BI NIŠLIJE U EU? (VIDEO)
Kada bi sutra bio održan referendum za ulazak Srbije u Evropsku uniju, 34 odsto građana bi glasalo za, ali samo 17 odsto misli da bi trebalo učiniti određene ustupke zbog napredovanja ka EU, dok je protiv ulaska u EU 51 odsto ispitanika. Ovo su poslednji podaci Demostata. Ipak, kakva je realna situacija pokazaće i izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije.
Rezultati istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je više onih koji bi u ovom trenutku glasali protiv ulaska Srbije u EU, nego onih koji bi zaokružili „da”. Razlozi za „za“ i „protiv“ su različiti.
Realnu sliku daće izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije. U tom tekstu se, između ostalog navodi da je stopa usklađenosti sa evropskom spoljnom politikom znatno smanjena i od 64 odsto, kolika je bila 2020. godine, sada je 45 odsto. Podvlači se da Srbija nije uskladila politiku sankcija prema Rusiji koje je Evropska unija donela kao odgovor na agresiju u Ukrajini.
Pozitivni stavovi građani o ulasku Srbije u Evropsku uniju se ogledaju u smanjenju nezaposlenosti, boljoj ekonomskoj situaciji, poboljašanje životne sredine i slično.
U EU info kutku u Nišu, podaci govore da najveći broj ljudi, pre svega mladih, EU vezuje za „slobodu putovanja, studiranja i rada bilo gde u EU“, a zatim za „ekonomski prosperitet“.
Poslednji podaci Demostata pokazuju i da 58 odsto ispitanih smatra da Srbija ne bi trebalo da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU, dok 33 odsto smatra da bi Srbija to trebalo da učini. Na pitanje šta bi vlast u srbiji trebalo da uradi, 43 odsto ispitanih smatra da bi trebalo da odbije ulazak Srbije u EU, a 30 odsto da bi trebalo da prihvati ulazak Srbije u Uniju.