Da ne ostanu bez stana i novca – Besplatna pravna pomoć za raseljene i povratnike (VIDEO)
Skoro sedam hiljada izbeglih i rasljenih lica sa Kosova i Metohije rešilo je imovnski ili radni status zahvaljujući projektu Besplatne pravne pomoći. Projekat realizuju Vlada Srbije i Evropska Unija. U tri kancelarije, u Beogradu, Nišu i Kraljevu angažovan je čitav tim advokata koji pribavljaju dokumentaciju i trude se da reše statuse interno raseljenih sa Kosova i Metohije. Po ovom projektu pravo na besplatnu pravnu pomoć imaju i povratnici iz Evropske unije na osnovu sporazuma o readmisiji.
Kada je krajem 90-tih godina kao raseljeno lice otišao iz Orahovca na Kosovu i Metohiji Novica Ulamović je izgubio svaku nadu da će povratiti stan i ostvariti pravo na otpremninu u kompaniji u kojoj je radio. Pomoć stiže iz kancelarije za besplantu pravnu za interno raseljena lica i povratnike na osnovu sporazuma o readmisiji.
“Ostala mi je kuća koja je demolirana, stan mi je oslobođen ali ga privremeno koriste, ko se kako snađe… Imao sam dokumentaciju ali nisam imao kome da se obratim. Imam i nerešeno pitanje u firmi gde sam radio. Firma prodata ja nisam na spisku, ni para ni ništa. Kao da nisam radio nikad a imam 42 godine radnog staža. Do sada nisam mogao sam da rešim. Čuo sam za kancelariju, obratio se i završili smo posao” kaže Novica Ulamović.
Ovo je samo jedna od priča ljudi koji imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć koju pruža ovaj projekat. To su svi oni koji zbog finansijske situacije ne mogu da priušte pravno zastupanje ili koji zbog ograničenog pristupa pravosuđu ne mogu da ostvare svoje prava. Kancelarije su u Beogradu, Nišu i Kraljevu. Projektni tim organizuje i mobilne posete drugim gradovima gde lokalne kancelarije za izbegle i raseljene obezbedjuju prostor i susret sa korisnicima.
“Može da se reši pribavljanje svih vrsta dokumenata. To su izvodi M4, obrazac radi povezivanja radnog staža, radne knjižice kojima bi eventualno dokazivali pred fondom PIO ostvareni radni staž, izvod iz katastra, diplome, razna uverenja iz matičnih službi…” pojašnjava advokat, Dragan Gavrilović iz kancelarije u Nišu
Na pomoć mogu da računaju i povratnici u Srbiju na osnovu sporazuma o readmisiji. Njima je na raspolaganju stručni tim koji se sastoji od advokata, starijih pravnih savetnika i mlađih pravnih savetnika. Pomoć koju projekat pruža sastoji se od davanja pravnih saveta, zastupanja stranaka na sudovima u mestima porekla, pribavljanja dokumentacije izdate od strane državnih institucija u mestima porekla, kao i informisanje ugoženih i oštećenih o njihovim pravima. Ovo je nastavak saradnje Vlade Republike Srbije i Evropske unije na polju zaštite osnovnih ljudskih i imovinskih prava.