
Dobrovoljni vatrogasci rame uz rame sa profesionalcima
U požarima koji su tokom prošle sedmice zahvatili Srbiju zabeleženo je čak 628 intervencija u jednom danu, pokazuju podaci MUP-a.
Poseban doprinos u gašenju ovih požara dali su i vatrogasni dobrovoljci, koji su rame uz rame sa profesionalnicima, građanima i volonterima gasili požare u Aleksincu, Batušincu i Donjem Međurovu, posebno 7. i 8. jula, kada je situacija bila najteža, izjavio je u Jutarnjem programu Zone plus Dejan Mladenović, komandir Dobrovoljnog vatrogasnog društva Niš.
Zbog velikih suša i nesavesnog paljenja niskog rastinja, požari i dalje bukte – najviše u okolini Aleksinca. Mladenović apeluje na građane da budu odgovorni i izbegavaju paljenje vatre na otvorenom.
SUŠA, VETAR I NEPAŽNJA UZROK NOVIH POŽARA, DOBROVOLJNI VATROGASCI TRAŽE SISTEMSKA REŠENJA
Svih pet niških dobrovoljnih vatrogasnih društava, obnovljenih pre nekoliko godina bilo je aktivno i angažovano na terenu, pružajući podršku profesionalnim brigadama gde god je bilo potrebno. Najveći doprinos dali su 7. i 8. jula, kada su gasili požare velikih razmera u Aleksincu, Batušincu i Donjem Međurovu, suočavajući se sa vatrenom stihijom u teškim uslovima.
“Zbog velikog broja intervencija bili smo na različitim lokacijama, nekada se i ne vratimo u vatrogasnu stanicu, jer je bilo vetra od 72 km po času što je pogoršalo situaciju i širilo požar”, kaže Dobrovoljne vatrogasne jedinice Niš Danijel Mladenović.
Požari su posledica dugotrajne suše i neodgovornog paljenja niskog rastinja, upozorava Mladenović i dodaje da su i u protekla 48 sata izbili novi požari u okolini Aleksinca.
“Sa ponovnim povećanjem temerature smo imali nove dojave dva požara, juče I prekjuče smo imali požare na otvorenom, strnjika, niskih rastinja i to će sa novim toplotnim talasom samo kulminirati”, ističe Mladenović.
Dobrovoljni vatrogasci, kojih u Nišu ima oko stotinu smatraju da je neophodno vratiti predmet civilne zaštite u školski sistem, kako bi se najmlađi edukovali o osnovama bezbednosti i reagovanja u vanrednim situacijama. Takođe, ističu važnost mapiranja alternativnih izvorišta vode – reka, potoka, bunara i sličnih lokacija – koje mogu biti od presudnog značaja za gašenje požara, posebno u nepristupačnim seoskim područjima.
“Profesionalni vatrogasci imaju sve operativne karte alternativnih puteva i mesta gde mogu da napune svoja vozilo vodom. Smatram da na nepristupačnim terenima treba da se obezbedi nekoliko hidranata iako je to velika investicija, ali bi pomoglo u suzbijanju požara.”
Mladenović apeluje na građane da budu odgovorni i da ne pale vatru na otvorenom i da uočen požar odmah prijave nadležnima. Podseća da je zakonima zabranjeno spaljivanje trave i niskog rastinja na otvorenom prostoru, ostataka strnih useva, spaljivanje smeća, kao i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200 metara od ruba šume.
Kazne su za fizička lica su od 10.000 od 50.000 dinara, za pravna lica od 300.000 do 1.000.000 dinara.