Dualno obrazovanje: Praksa, plata i bonusi za deficitarna zanimanja (Video)
Trgovinska škola u Nišu jedan je od pionira u primeni dualnog modela obrazovanja, koji učenicima omogućava da stiču i praktična znanja kroz rad u kompanijama. Učenici, zavisno od rasporeda, jedan ili dva dana nedeljno provode u firmama, gde obavljaju plaćenu praksu. Mogu da zarade 100.000 dinara godišnje, uz dodatne bonuse od strane kompanija i države.
Već je izašla prva generacija učenika za profile trgovniski tehničar i trgovac. Za ovu školsku godinu, pet kompanija koje posluju u Nišavskom okrugu obezbedile su 28 mesta za učenike tih smerova.
“Odlučila sam da upišem Trgovinsku školu jer imam praksu i odmah posle školovanja mogu da se zaposlim, kaže Natalija Simić, učenica ove škole.
Njena drugarica, Sara Milošević objašnjava:
Nastava obuhvata praksu dva puta nedeljno, na licu mesta učimo kako se treba raditi i nije teško.
Ja sam do sada bila u jednoj kompaniji gde me radnici uče veštinama koje mogu odmah da primenim na svom budućem poslu, dodaje treća učenica, Anđela Vasić.
Praksa im je plaćena 100.000 dinara na godišnjem nivou, uz bonus koji daju kompanije i država.
Osim plate koju dobijaju od poslodavca, od ove školske godine Vlada Republike Srbije je usvojila uredbu po kojoj se finansiraju deficitarna zanimanja. Naš obrazovni trogodišnji profil za trgovac spada u tu kategoriju i učenicima će biti otvoreni namenski računi na kojima će biti uplaćeno 5.000 dinara narednih devet meseci, kaže profesorka Trgovinske škole, Ivana Đorđević.
Dualno obrazovanje postoji i u drugim stručnim školama u Nišu, ali da bi bilo više profila i dece potrebno ih je profesionalno orjentisati još u osnovnoj školi, kažu u Školskoj upravi Niš.
Imamo interesovanje učenika i škola da učestvuju u dualnom obrazovanju, a imamo saradnju i sa Privrednom komorom tako da smo zadovoljni trenutnim stanjem, jer sve škole koje su tražile model dulanog obrazovanja su i upisale učenike, kaže Predrag Nešović, načelnik Školske uprave Niš.
Država je ove godine opredelila 98 miliona dinara za podršku dualnom modelu obrazovanja, kako bi se učenici školovali za deficitarna zanimanja. Uz to Niš je jedan od tri grada u Srbiji u kojima se sprovodi program Garancija za mlade, a koji podrazumeva da mladi do 30 godine dobiju ponudu za posao, nastavak obrazovanja ili praksu u roku od četiri meseca od završetka formalnog obrazovanja.
Ukoliko uspe ovaj projekat Garancija za mlade ovaj program će od 2027. godine postati standard za mlade do 30 godina na nivou cele Srbije, kaže Boban Matić, direktor NSZ-a Niš.
Trenutno oko 20 hiljada učenika u Srbiji je u sistemu dualnog obrazovanja.