TV ZONA PLUS – HD

VESTI IZ NIŠA I REGIONA

Današnje vesti Društvo Udarne

DUALNO OBRAZOVANJE – PUT KA NOVIM KADROVIMA (VIDEO)

Majstora – zanatlija u Srbiji ni za lek. U to su se uverili svi koji su poslednje dve godine tražili keramičara, električara, molera…

Nema ni dovoljno profesionalnih vozača, a gotovo u svim granama oseća se nedostatak stručne radne snage.

Razloga dva osnovna: oni iskusni su otišli na zapad, gde su bolje plaćeni.

A mladi ne žele u zanatlije.

Problem pokušavaju da reše i država i poslodavci.

Međutim, dualni model obrazovanja u Srbiji čini tek 10 odsto ukupnog srednjeg stručnog školovanja. Podržava ga oko 900 kompanija, mnoge od njih iz Nemačke odakle dolazi i najveći broj investitora.

Elektrotehničar za elektroniku na vozilima, tehničar mehatronike vozila ili cnc zavarivač i bravar samo su neka od zanimanja koja traže strani poslodavci u Srbiji, ali stručnih kadrova na tržištu rada nema.

Zbog toga Nemačko – srpska privredna komora u okviru koje posluje više od 400 firmi sa više od 75.000 zaposlenih želi da prenese znanje o dualnom obrazovanju u praksi.

Nemačkim investitorima su predstavljene iskustva i primeri dobre prakse u implementaciji Zakona o dualnom obrazovanju koji je počeo da se primenjuje od septembra 2019/2020. školske godine, kao i Zakona o dualnom modelu studija u visokom obrazovanju. Privrednoj komori se obraćaju poslodavci pre svega za kvalifikovanu radnu sangu proizvodnjih zanimanja.

Posebne prednosti osposobljavanja mladih za deficitarna zanimanja predstavile su kompanije Leoni i Gruner koje su vež u sistemu dualnog obrazovanja. U Nišu je za sada sedam stručnih škola koje su u sistemu dualnog obrazovanja.

Novina u srpskom sistemu je to da je od prošle godine akreditovano čak 32 programa u oblasti visokog obrazovanja, u skladu sa visokim dualnim studijama. Treba istaći i to da u dualnom obrazovanju poslodavci kod kojih učenici obavljaju praktični deo nastave nisu u obavezi da ih nakon završetka obrazovanja zaposle. Uz to, ni sami učenici koji završe zanat u dualnom obrazovanju nemaju obavezu da ostanu u kompaniji u kojoj su bili na praksi, odnosno mogu da nastave sa daljim školovanjem ili da se zaposle kod drugog poslodavca.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com