
Edukativne radionice FSS: Karijerne mogućnosti u ženskom fudbalu
Biti trener u ženskom fudbalu, spajanje akademskog obrazovanja sa sportom, razvoj i polarizacija ženskog fudbala, te rad u sportskim organizacijama i ženskim fudbalskim klubovima. O svim mogućnostima u sportskoj industriji, pored aktivne sportske karijere, govorilo se na radionicama za volontere i za panel ženskog fudbala koje je u Nišu organizovao Fudbalski Savez Srbije.
Sportski radnik, ili generalni sekretar, administrator ili fizioterapeut i medicinski radnik… O svemu onome što može da zanima devojku ili muškarcaa koji žele da rade u ženskom fudbalu, govorilo se na radionicama FSS.
U tom savezu ocenjuju da ženski fudbal u Srbiji ide uzlaznom putanjom.
Dobri primeri su sjajne dame iz Niša i okoline. Milica Cvetković je koordinator za bazični fudbal FS Regiona Istočne Srbije i bivši kapiten ŽFK Mašinac iz Niša a pored toga je završila i pedagogiju, što znači da je našla način da spoji sport i ono za šta see školovala. Tu je Jana Lalić koja je doktorand na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta u Nišu, a radi i kao trener, takođe i u razvojnim programima. One su samo neki od primera da je to moguće, kaže Ruža Ilić, menadžer za bazični fudbal FSS.
Naglašava da je ŽFK „Mašinac“ i dalje jedan od brednova grada Niša i da taj klub pruža mogućnosti da se devojke i dalje razvijaju.
Mogu da biraju čime će se baviti u budućnosti. Prilika je sve više i više i devojke se sve više odlučuju da budu i treneri i da rade u administraciji i da vrate sportu koji im je pružio toliko puno. Tu ne mislim na finansije, jer je u ženskom fudbalu situacija ipak drugačija, ali mislim na sve one prednosti kao što su zdrav razvoj, druženje putovanja i, na kraju dana, nivo samopouzdanja koje devojke koje se bave fudbalom imaju i apsolutno je veće nego kod oni koje se ne bave niti jednim sportom, zaključuje Ruža Ilić.
Učimo ih kako da razviju svoj neki potencijal i talenat. Učimo ih alatima i tehnikama koji im u tome mogu pomoći, objađnjava Mirjana Gilić iz BSF Company, koja zajedinčki sa FSS učestvuje u radionicama.
Kako postaviti ciljeve u karijeri za dostizanje punih potencijala osobe, koliko je bitno umrežavanje u sportu i šta volonteri kroz svoj rad dobijaju, samo su neki od alata o kojima je bilo reči.