EKONOMISTI PREVIĐAJU INFLACIJU I U SLEDEĆOJ GODINI (VIDEO)
Međugodišnja inflacija u Srbiji u novembru ove godine iznosila je 15,1 odsto, a mesečna jedan procenat, objavio je Republički zavod za statistiku. Kao glavni razlog rasta inflacije, koji se beleži u većini zemalja sveta, stručnjaci navode povećanje cena energenata, do kojeg su dovele pandemija kovida 19 i „ukrajinska kriza“. Ekonomisti predviđaju da će u narednom periodu biti nastavljen postepeni rast cena proizvoda.
Potrošačke cene, kojima se meri inflacija, u novembru ove godine su u poređenju sa decembrom 2021. godine u proseku povećane za 14,6 procenata. Rast inflacije počeo je 2020. godine, sa pojavom kovida 19, kada je došlo do disbalansa na tržištu, odnosno s jedne strane do povećane količine novca u opticaju i veće potražnje, dok se s druge strane količina robe nije srazmerno povećavala.
– Imamo februar, kritičan period gde se dešava početak rata u Ukrajini. To izaziva strahovite potrese na tržištu energenata – kaže Jadranka Đurović Todorović, doktor ekonomskih nauka.
Porast inflacije zabeležen je u mnogim zemljama sveta, a kada je reč o Evropi, najpovoljnija situacija je u Švajcarskoj. Naša sagovornica ističe da će mere poput nedavnog povećanja referentne kamatne stope od strane Narodne banke Srbije u narednom periodu uticati da ne dođe do značajnijeg rasta inflacije. Ona ocenjuje da su aktuelna poskupljenja proizvoda na tržištu delimično neopravdana.
U odnosu na oktobar 2022. za 1,7 odsto poskupele su usluge restorana i hotela, odeća i obuća za 1,3, hrana i bezalkoholna pića za 1,2 odsto, dok su troškovi stanovanja, voda, električna energija, gas i ostala goriva, transport i oprema za stan i tekuće održavanje povećani za po jedan procenat. Poskupljenje je usledilo i u grupama alkoholna pića i duvan, rekreacija i kultura, zdravlje i obrazovanje, za po 0,5, kao i komunikacije, za 0,1 odsto.