EU mogućnosti: Kako do studija u inostranstvu?
Godišnje na hiljade mladih ljudi iz Srbije ide u zemlje Evropske unije na studijske razmene i master programe. Ipak, mnogo studenata, ali i srednjoškolaca ne zna kako da dođe do informacija koje nudi Erasmus plus program preko kojeg mogu da se usavršavaju u inostranstvu. Zbog toga je za njih u Evropskoj kući organizovan info dan o studijskim programima, stručnim praksama i volontiranjima u drugim zemljama a koje najbolje odgovaraju njihovim interesovanjima.
EU mogućnosti za studente: razmene, master programi, platforme Eurodesk i Europass
Povodom Međunarodnog dana studenata, studenti, ali i srednjoškolci završnih godina u niškoj Evropskoj kući. Slušaju o svim mogućnostima koje nudi Erasmus + program u organizaciji Tempus fondacije koja ih edukuje kako mogu da se prijave za studije u inostranstvu.
„Teško se dolazi do informacija i ovo je dobra prilika da saznam o dajlem školovanju npr u Austriji“, kaže učenica gimnazije u Leskovcu Ana Momirović.
„Razmišljam masteru u inistranstvu, još nisam odlučila šta konkretno zato sam i ovde“, kaže Mila Tomić studentkinja Pravnog fakulteta u Nišu.
Erasmus+ jedan je od najvećih programa Evropske unije, pokrenut 2014. godine, koji se sada nalazi u novom sedmogodišnjem ciklusu, koji traje do 2027. godine.
Glavni cilj ovog programa je da podrži mobilnost i saradnju u oblasti obrazovanja, obuka, omladine i sporta, s posebnim naglaskom na mlade ljude i njihov profesionalni, obrazovni i lični razvoj, kaže savetnica za informisanje Tempus fondacije Anđelka Radovanović.
“Imamo mnogo brošura koje dajemo mladima, ali studenti mogu da koriste platformu Eurodesk koja sadrži sve informacije o aktuelnim prilikama o usavršavanju , ali ne bi trebalo da zaobiđu ni svoju ustanovu za dodatne informacije”, kaže Radovanović.
Pored platforme Eurodesk o opcijama za studijske razmene i master programe studenti i učenici završnih godina o sticanju novih veština i znanja i upravljanju sopstvenom karijerom mogu da saznaju i na sajtu Europass.