четвртак, септембар 19

(VIDEO) Evo i prvih procena: Pad prinosa kukuruza od 30 do 70 posto!

0
114

Može se reći da je i pre berbe, suša obrala dobar deo roda kukuruza! Na više od deset odsto parcela neće imati šta da se bere, a one na kojima ima klipova podbaciće za 30 do 70 ostao, kaže za Zonu plus Saša Stanković iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Niš. Ova godina jeste ekstremna po visokim temperaturama, ali je poslednjih decenija bilo dosta sušnih sezona i nešto u uzgoju mora da se promeni kako bi se izbegle ovolike štete, ocenio je Stanković.

Na višim nadmorskim visinama, na težim tipovima zemljišta sigurno da se kukuruz uspeo da drži i ove hladne noći mu pogoduju da koliko-toliko sačuva onaj rod koji je poneo. Međutim, na peskovitom tlu se kukuruz odavno predao, izgubio ličnu masu i tu će da bude parcela gde nećemo imati nikakve prinose, kaže Stanković.

Oni usevi koji su ranije posejani i raniji hibridi uspeli su da se pre početka toplotnog udara u julu oplode i imaju zadovoljavajući broj zrna i uspeće koliko-toliko da daju neki rod. Oni koji su kasnije ušli u oplodnju nemaju baš kvalitetnu oplodnju (iako se radi o ustavima koji mogu na težem tipovima zemljišta da podnesu za sada ove suše), sada nemaju dovoljno ozrnjenost klipova.

Posledice suše: Očekuje se pad prinosa kukuruza od 30 do 70 posto!

Procena je da Pored ovih 10- 15% što neće imati nikakve prinose da će pad prinosa kukuruza u ovoj godini iznositi od 30 do 70%, zavisno od tipa zemljišta, agrotehnike, đubrenja, vremena setve, gustine svetve i grupe zrenja hibrida, kaže Stanković.

Često smo se u zadnjih tridesetak godina susretali sa sušnim godinama i visokim temperaturama.

Naravno ovo je jedna od ekstremnih, praktično smo mi imali padavine izuzetno dobre i odjednom kada je kukuruzu najbitnije, ti kritični periodi kukuruza prošli su bez padavina i sa vrlo visokim temperaturama i zato imamo značajan gubitak prinosa. Dakle, moramo prilagođavati strukturu setve adekvatnim hibridima i adekvatnim vrstama sa kraćom vegetacijom, agrotehniku prilagoditi uslovima gajenja, gustinu setve, navodnjavanje, sve to treba popraviti i obezbediti koliko-toliko barem standardne prosečne prenose.

Leave a reply