петак, септембар 20

Gejming industrija u ekspanziji – I Nišlije osvajaju svetska tržišta

0
7

Broj zaposlenih u srpskoj gejming industriji u ovoj godini biće veći za više od 10 odsto, procene su Srpske gejming asocijacije. Gejming industrija u Srbiji broji više od 4.300 profesionalaca, a do kraja godine biće otvoreno najmanje 470 radnih mesta. Gejming kompanije koje posluju u okviru Naučno-tehnološkog parka u Nišu plasiraju svoje proizvode na svetsko tržište. Svakodnevno šire svoj tim i planiraju da budu lideri na tržištu.

Željko Jovanović deo je kompanije “Red Stone Gaming”, koja pravi slot igrice i kasnije ih plasira onlajn kazinima širom sveta. Kompanija je osnovana 2021. godine u junu, a već novembra je postala član Naučno-tehnološkog parka u Nišu.

Interesovanje je veliko, budući da smo prisutni na već 700 kazina širom sveta i na preko četiri kontinenta. Možda je najveći izazov nekada što ne možemo da nađemo stručan i obrazovni kadar, da imamo potražnju za animatorima, ilustratorima, matematičarima i drugim zanimanjima, kaže Željko Jovanović. 

Trenutno ih je četrnaestoro u timu. Poslovanje u okviru niškog Naučno-tehnološkog parka im pruža brojne mogućnosti.

Saradnju sa svim partnerima i da budete u takvom kolektivu gde ste okruženi mladim ljudima, koji takođe rade na istim snovima kao i vi. Naša firma je sama porasla za ovaj period koliko smo u Parku. Za tri godine postali smo jedan od većih startapova ovde i vidimo budućnost naravno. Širimo svoj tim svakog dana i gledamo da budemo lideri na tržištu, kaže Jovanović. 

Gejming industrija u Srbiji broji više od 4.300 profesionalaca, a do kraja godine biće otvoreno najmanje 470 radnih mesta, procene su članova Srpske gejming asocijacije. AMD je globalni lider u razvoju grafičkih kartica i visokoperformantnih procesora koji se primenjuju u različitim industrijama – od gejminga i digitalnog sadržaja, do cloud servisa i veštačke inteligencije. U Nišu je nedavno otvoren AMD istraživački centar, koji posluje u okviru Naučno-tehnološkog parka.

Sada trenutno imamo 30 ljudi u AMD u Nišu. Mi planiramo da udvostručimo to vrlo brzo. Poslovi su krajnje interesantni, vezani su za veštačku inteligenciju, za virtuelni pristup velikim serverima na najbolji mogući način koristeći poslednje komponentne AMD-a, kaže stariji potpredsednik AMD-a Andrej Zdravković.

Očekuje se da će broj zaposlenih u srpskoj gejming industriji u ovoj godini porasti za više od 10 odsto. Takođe, 70 odsto zaposlenih u gejmingu optimistično vidi budućnost te industrije.

Da je generalno IT industrija u ekspanziji, potvrđuju i u Nacionalnoj službi za zapošljavanje u Nišu.

Mi smo ove godine u okviru Foruma naprednih tehnologija imali virtuelni sajam zapošljavanja, gde je veliki broj kompanija sa teritorije grada Niša i Filijale Niš iskazao potrebe vezane za lica koja imaju znanje iz oblasti IT-a, veštačke inteligencije, koja imaju određene licence. U okviru ovog virtuelnog sajma imamo neliko kompanija koje traže programere, kaže direktor Filijale Niš NSZ Boban Matić.

Predviđa se da će se ova godina završiti rekordnim brojem profesionalaca zaposlenih u gejming industriji. To i nije iznenađujuće, s obzirom na to da su video igre proizvedene u Srbiji instalirane više od 100 miliona puta i da broj igrača svakodnevno raste.

***Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima grada Niša. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

Leave a reply