понедељак, септембар 16

Grupa žena sa severa KiM u pismu KFOR-u traži da most na Ibru ne bude otvoren

0
59

Grupa žena sa severa KiM uručila je danas u severnom delu Kosovske Mitrovice karabinjerima u sastavu KFOR-a pismo upućeno toj jedinici i komandantu KFOR-a Ozkanu Ulutašu, a u kojem traže da glavni most na Ibru u tom gradu, čije je otvaranje najavila Priština, ne bude otvoren jer se, kako ističu u pismu, i bez toga osećaju dovoljno ugroženo.

U pismu se ukazuje na životne i bezbednosne izazove sa kojima se susreću Srbi na KiM, pogotovo ženska populacija – od javne bezbednosti, do problema sa nabavkom lekova, robe i pristupa novcu, sa naglaskom na nepoverenje u policiju i pogoršano stanje međuetničkih odnosa, prenosi TV Most.

Milica Radovanović, jedna od žena koje su predale pismo rekla je da su pismo predale kao građanke i da ne predstavljaju ni jednu organizaciju, instituciju ni političku partiju.

„Nakon više meseci razgovora sa drugim ženama, ali i poslednjih dešavanja od skorašnjih protesta, preko brojnih hapšenja i drugih situacija punih tenzija, nas nekoliko je došlo na ideju da pokušamo da sumiramo najveće brige i strahove žena sa severa Kosova“, rekla je Radovanović.

Ona je dodala da je pismo komandantu KFOR-a „najbolji odraz nastojanja da sve te brige stave na parče papira“ i navela da je pismo u samo jednom danu podržalo 415 žena iz četiri opštine na severu KiM.

„Od komandanta KFOR-a tražimo odlučnu reakciju i jasan signal da nikakvi politički interesi neće prevagnuti interese građana koji su sada većinski protiv otvaranja mosta“, istakla je Radovanović.

Prema njenim rečima, u pismu je naveden i niz drugih problema sa kojima se žene na severu KiM suočavaju.

„Iako je ovo inicijativa žena sa severa Kosova, želimo da skrenemo pažnju i na činjenicu da se sa većinom ovih problema suočavaju i naše sunarotkinje koje žive na jugu Kosova. Prva među njima je Dragica Gašić čiji stan je juče kamenovan u Đakovici“, ukazala je Radovanović.

Navela je da su potpisnice pisma doktorke, medicinske radnice, inženjerke, domaćice, psihološkinje, pedagoškinje, umetnice, novinarke, prosvetne radnice, univerzitetske profesorice, penzionerke, studentkinje… Milena Stijović, jedna od potpisnica inicijative, ukazala je na probleme sa kojima se susreću i koji im čine život izuzetno teškim, usled zabrane dinara na KiM koju je uvela Priština, nedostatka lekova i robe.

Privremene institucije u Prištini najavile su otvaranje glavnog mosta na Ibru, iako se tome protiv Srbi na seberu KiM ističući da to ugrožava njihovu bezbednost. EU, OEBS, Kfor i SAD takođe se protive otvaranju mosta i ističu da ta tema mora da bude deo dijaloga Beograda i Prištine uz posredstvo EU.

Glavni most na Ibru deli Kosovsku Mitrovicu na južni deo grada, gde žive Albanci, i severni deo, u kojem 95 odsto stanovništva čine Srbi. Albanci su više puta preko tog mosta pokušavali da upadnu u severni deo grada gde žive Srbi, zbog čega je dolazilo do sukoba, a most neprekidno čuvaju italijanski karabinjeri iz sastava Kfora.

Leave a reply