среда, јануар 22

INKLUZIVNI GOLBAL TURNIR U NIŠU

0
282

Sa crnim povezom preko očiju, na terenu veličine odbojkaškog, igrači bacaju na gol protivničkog tima tešku loptu u kojoj su zvončići. Uz pomoć zvuka, protivnička ekipa raspoređuje svoju odbranu i uzvraća napad. Tako se igra golbal, sport namenjen slepim i slabovidim ljudima, ali koji mogu da igraju svi.

U Srbiji živi oko 12.000 slepih i slabovidih osoba. Mali deo njih se bavi sportom. Da bi se to promenilo Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja organizovao je inkluzivni golbal turnir u kojem su učestvovale golbal ekipe “Mladost” iz Beograda i “Nais” Niša, ali i studenti niškog Fakulteta sporta.

Cilj je da se promoviše golbal, sport za slepe i slabovide koji osim osoba sa invalidtetom mogu da igraju svi.

Ovog puta, meč se igra na inkluzivnom turniru niškog Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u školi “Bubanj”. Među igračima kojima je i paraolimpijac Miloš Grlica, ali i studenti niškog fakulteta sporta.

Igramo tri pokazna meča.Inkluzivno je zato što sa nama, slepim i slabovidima igraju i studenti, kaže Grlica, koji je i predsednik Golbal kulba “Mladost” iz Beograda.

Ljudi, iskreno, i ne znaju baš za ovaj sport. Mislim da se u našoj ligi takmiči svega sedam klubova. Preporučio bih ljudima da upoznaju ovaj novi sport i zbog fizičke aktivnosti i da osete kako je biti slepa i slabovida osoba, kaže Mlađan Grujić, student Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Niš.

Lazar Simić iz kluba “Mladost” Beograd ocenjuje da se u Srbiji malo pažnje posvećuje ovom sportu.

Moglo bi se golbalu posvetiti više pažnje, jer smatram da kroz igu i kroz druženje sa nama, slepima i slabovidima, studenti, kao i ostali koji nemaju nikakav hendikep, mogu mnogo da nauče o tome šta mi možemo i koliko možemo,kao i da možemo nešto više od onoga što se obićno misli, kaže Simić.

Marko Aleksandrović sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Niš kaže da se fizičke aktivnosti za osobe sa invaliditetom najbolje obrađuju kroz tzv. obrnutu inkluzivnost. 

Osobe bez invaliditeta, u ovom slučaju studenti master studija “uđu cipele” osoba sa invaliditetom, ili “obuku njihovo odelo” i tako bolje sagledaju njihov svakodnevni život. Tako studenti bolje razumeju kako osobe sa invaliditetom percipiraju sportsku aktivnost, u ovom slučaju golbal. Kasnije će ovi studenti ne samo biti bolji ljudi, već i kako da pokažu neku određenu vežbu ili zatraže da slepa ili slabovida osoba izvede neki pokret u sportu, objašnjava Aleksandrović.

Turnir je deo sadržaja interaktivne nastave na predmetu Holistički pristup adaptiranoj fizičkoj aktivnosti u okviru studijskog programa master akademskih studija – fizičko vaspitanje i sport.

Zahvaljujući projektu Fakulteta sporta uz podršku Ministarstva pravde nabavljeni su novi golovi za ovaj sport.

***Ovaj tekst deo je projekta sufinansiranog sredstvima Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Comments are closed.