Zanat ili gimnazija, posao nakon srednje škole ili priprema za fakultet? Pred osmacima teška odluka. Možda su neki iz OŠ „Njegoš“ danas presekli i odlučili koju srednju školu će upisati. Održan je još jedan Sajam obrazovanja u toj školi.
IT, GIMNAZIJA ILI ZANAT?
Već šestu godinu zaredom Osnovna škola „Njegoš“ u Nišu organizuje Sajam obrazovanja. Sedmaci i osmaci tako mogu da se upoznaju sa programima koje nude srednje škole. Neki već sada znaju šta žele da upišu.
Razmišljam da upišem gimnaziju. Prva želja će mi biti „Stevan Sremac“ i jezički smer, kaže učenica osmog razreda OŠ „Njegoš“ Minja Stojiljković.
Ja hoću da upišem Ekonomsku školu, ali mogu da pogledam još malo. Pravno-poslovna je slična i blizu je, kaže Anastasija Jančić.
Ja želim u „Miju Stanimirović“ za IT, ali ako ne upadnem tu, idem za „Teslu“, isti smer. To me zanima. Vidim budućnost u tome, kaže Mina Ranđelović.
Shodno sferama interesovanja, najveći odziv je za gimnazije, IT sektor i medicinske smerove, kaže direktor Osnovne škole „Njegoš“ Bojan Krstić.
Pošto radimo na profesionalnom informisanju sa decom tokom cele godine, razgovaramo sa decom koja ranije pitaju za vojne, policijske akademije, kao i za smerove zanata koji su danas sve traženiji i sve plaćeniji. Shodno tome, rezultat je da nama 95% učenika u proseku godišnje upiše prvu želju, samo 5% drugu, kaže direktor OŠ „Njegoš“ Bojan Krstić.
Ove godine 13 srednjih škola predstavilo je svoje programe i smerove.
Gimnazija „Svetozar Marković“ Niš nudi širok spektar smerova. Reč je o društveno-jezičkom smeru, prirodno-
matematičkom, odeljenju za učenike sa specijalnim sposobnostima za fiziku, matematiku, a imamo i prirodno-matematički smer koji pohađaju učenici dvojezično – na engleskom i francuskom, kaže Sara Nemat iz Gimnazije „Svetozar Marković“ Niš.
U društvu i dalje vlada „mašinstvo je prljav posao“. Nije uopšte tako. Na primer, progamiranje za CNC mašinu, gde je posao tog tehničara da sedi ispred računara i izmodelira neki deo i da to automatski pošalje kroz program i generiše kod koji će se izraditi na mašini. Tehničar optike da izmodelira oblik naočara, napravi staklo, obrusi i ogradi. To su sada čista zanimanja gde može u mantilu da se radi – doktor u mašinstvu, kaže Igor Antić iz Mašinske škole Niš.
Učenici u vezi profesionalne orijentacije mogu da se konsultuju i sa stručnjacima u svojoj školi.