четвртак, октобар 3

JAK PLJUSAK U NIŠU

0
83

Jak pljusak u Nišu opet je počeo nešto posle 20 sati.

Kiša je brzo napunila ulice i dvorišta vodom, ali za sada nema izveštaja o eventualnim zastojima u saobraćaju. Ipak, vozačima se savetuje poseban oprez pri vožnji, posebno na onim raskrsnicama i delovima Niša u kojima se i ranije dešavalo da atmosferska kanalizacija, zbog obimnih padavina, ne može brzo da primi svu količinu vode, pa se naprave prava mala jezera.

Republički hidrometeorološki zavod ranije danas je izdao novo upozorenje za Srbiju na lokalne pljuskove i veću količinu padavina za kratak vremenski period na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje.

Prema tom upozorenju, ponegde se očekuje između 10 i 20, a ponegde i do 30 mm pri pljusku, grad i kratkotrajno jak i olujni vetar.

Pljuskovi širom Srbije

Ranije danas, jaka kiša praćena grmljavinom ponovo je zahvatila i Beograd. Tamo su  potoci tekli ulicama, usled novog pljuska , a pojedina naselja bila su opet pod vodom.

Takođe, i Zlatibor je bio na udaru snažnog olujnog nevremena praćenog gradom, a centar Zlatibora bio je poplavljen, a ulice prave reke!

Apokaliptične scene zabeležene su večeras i u Čačku i Kragujevcu. Na društvenim mrežama objavljeni su video snimci oblaka koji najavljuju snažno nevreme.

 

Hidrolog: Srbiji ne preti nikakva opasnost od poplava

Hidrolog Jelena Jerenić izjavila je danas da Srbiji ne prete poplave kao Sloveniji i Hrvatskoj i da neće biti potrebe da se proglasi redovna odbrana od poplava ni na jednoj stanici ni kada stigne vrh plavnog talasa, što se očekuje 11. avgusta.

„Nema razloga za brigu. Za razliku od Slovenije, u Srbiji je hidrološka situacija povoljna. Za razlikku od prethodne dve godine, kada smo imali probleme sa plovnim putevima, trenutno to nije slučaj“, rekla je Jerenić za Tanjug.

Kako je navela, trenutno je plavni talas kod Crnca, počeo je da raste vodostaj kod Sremske Mitrovice.

„Porast na Savi kod Beograda, odnosno kod Zemuna biće 1,5 metar i to je daleko od granice“, navela je Jerenić.

Kada je reč o padu vodostaja, Jerinić kaže da će to teći usporenije jer je dosta vode u Hrvatskoj u retenzijama.

„Do 11. očekujemo veći i umeren porast, a posle toga biće stagnacija i neki manji porasti, tako da ne možemo da tačno da kažemo kada će biti vrh plavnog talasa, zbog situacije uzvodno“, rekla je Jerenić.

Što se tiče bujičnih poplava, objašnjava da je, zbog velikih padavina, tlo bilo navlaženo i zasićeno vodom, tako da su manje količine padavina, od po 20 milimetara, izazivale bujice.

Govoreći o situaciji u Sloveniji, konstatovala je da može da se uporedi sa onom u kojoj se Srbija našla 2014. godine.

Leave a reply