среда, јануар 22

(VIDEO) Kako se nositi s tropskim vrućinama i pljuskovima?

0
193

Velike vrućine, pljuskovi, pa opet vrućine. Izgleda da nestabilno vreme ne posustaje. To teško podnose gotovo svi, a posebno oni sa hroničnim bolestima. Kako se nositi sa time i kada se javiti lekaru?

Tropske vrućine i temperature iznad 30 stepeni, zatim pljuskovi sa grljmavinom, pa opet toplo i sunčano. Na ove vremenske promene gotovo niko nije imun. Nestabilno vreme posebno teško podnose ljudi sa nekim hroničnim oboljenjima.

Nikako. Ja sam hronični bolesnik, vrućina utiče na mene mnogo. Ali u hladovinu, tečnost, terapija, moramo da izdržimo

– Loše, ali podnosimo, moramo. Ja nisam imala smetnje

– Teško je vreme..Malo hladovina, malo šetnja, kažu Nišlije.

Lekari podsećaju da se osobe sa hroničnim tegobama pridržavaju preporuka i redovno uzimaju svoju terapiju.

Da kontrolišu krvni pritisak, da se jave svom lekaru ako dođe do nekih ozbiljnih simptima. Za zdravu populaciju – prilagoditi se, smanjiti fizičku aktivnost kada su velike vrućine, odmarati što više, uzimati što više tečnosti i vitamine, izbegavati onaj najtoplij ideo dana. Kada dođe do zahlađenja, možemo očekivati neke promene kod osiba koje su preosetljive, tako da i oni treba što više da odamraju, da kontrolišu svoje zdravstveneo stanje. Ostati kod kuće, izbegavati preteranu fizičku aktivnost dok se organizam ne prilagodi na nove temperature, kaže specijalista urgentne medicine dr Jadranka Trifunov.

Trebalo bi voditi i računa o koži, zbog jakog sunca.

Apelujemo na ljude da se zaštite od sunca i ovako visokih spoljašnjih temperatura. Boravak na otvorenom ne u periodu između 10 i 17 časova. Zaštita za kožu, glavu u vidu šešira, kapa. Obavezno kod sebe imati flašicu sa vodom. Prilagoditi ishranu pri ovim temperaturnim uslovima, garderobu od prirodnih materijala, kaže PR Doma zdravlja Niš dr Nevena Simović.

Kod nekih se zbog velikih vrućina javlja i limfadenopatija.

Kad su velike vrućine imamo pojavu tih toplotnih edema, otoka, posebno na stopalima. Zatim imamo pojavu toplotnog osipa, naročito kod dece, može da se javi i kod beba ili kod osoba koje leže, koje su nepokretne, kaže dr Trifunov.

Kod dugog izlaganja suncu može da se javi i sunčanica, ali i ozbiljniji simptimi, kao što je toplotni udar, kada je neophodno javiti se lekaru.

Comments are closed.