четвртак, јул 4

Ko je germanskim kopljem u V veku pljačkao Niš?

0
29

Germansko koplje iz Prokuplja koje je pronađeno tokom arheoloških istraživanja Hisara izloženo je u Nišu. Ovo koplje svedoči o burnim vremenima seoba naroda u ranom srednjem veku i na poseban način Prokuplje i Niš povezuje sa celim svetom, ističe autorka izložbe Sanja Crnobrnja. Izložba je postavljena u Galeriji Sinagoga i traje do 5. juna.

Arheolozi su ostali zatečeni kada su na brdu Hisar kod Prokuplja pronašli odlično očuvano germansko koplje plemena Gota. Zahvaljujući Narodnom muzeju Toplice ovo koplje biće izloženo posetiocima širom Srbije, a trenutno mogu da ga vide Nišlije na izložbi u niškoj Sinagogi.

Moram da istaknem da ovo koplje povezuje Niš, Prokuplje i ceo svet na jedan poseban način. Koplje je pripadalo Teodorihu Velikom, princu koji je 480 godine u Nišu bio mesecima i pljačkao okolna sela i verovatno je to koplje bilo njegovo ili nekog njegovog veledostojnika ili vojskovođe jer je luksuzno izrađeno što bi arheolozi rekli koštalo je najmanje dva srednjovekova sela. Ono što nas posvetuje sa svetom je to da ne postoje dva ista u svetu”, kaže autorka izložbe Sanja Crnobrnja. 

Osim ovog vrednog predmeta na izložbi su predstavljeni svi značajni arheološki nalazi sa višedecenijskih istraživanja kompleksa koji sačinjavaju crkva Sv. Prokopija iz 10 veka, Jug Bogdanova crkva iz 14. veka i utvrđenje Hisar od kasnobronzanog do srednjovekovnog perioda.

Germansko koplje je jedan redak nalaz u ovako očuvanom stanju i ono što je važno je da je posle otkrića usledio jedan veliki konzervatorsko-resturatorski poduhvat i zahvaljujući vrednom radu Vesne Rogić konzervatorke mi predstavljamo našoj publici ovaj predmet u punom sjaju. Želela bih da skrenem pažnju i na ostale predmete koji pričaju priču o bogatoj istoriji Topličkog kraja”, objašnjava direktorka Narodnog muzeja Niš Vesna Crnoglavac. 

Sem koplja o kojem je zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture snimljen i film atraktivan je i prikaz najstarije Prokupčanke urađene na osnovu lobanje pronađene u crkvi Svetog Prokopija. Izložba je otvorena do 5. juna. Ulaz je besplatan.

 

Leave a reply