среда, октобар 16

Ko se plaši onlajn kupovine? (VIDEO)

0
11

Srbija je zabeležla prošle godine dvocifren rast onlajn trgovine, a ukupna vrednost transakcija plaćenih karticom putem interneta u 2023. godini iznosila je 1,6 milijardi evra što je skoro 40 odsto više nego prethodne godine. Sve je više onih koji robu kupuju “iz fotelje“, ali se ne usuđuju svi da kupljene proizvode plate unapred, uglavnom zbog nepoverenja. Kako bi potrošači bili zaštićeni važno je da se proizvodi kupuju od trgovaca koji su registrovani u APR-u, savetuju u niškom Centru za zaštitu potrošača.

Štedite vreme, ponekad i novac, izbegavate gužve i redove i kupujete iz fotelje. Internet kupovina u Srbiji je pravi hit u poslednjih nekoliko godina, naročito tokom pandemije korona virusa. Mišljenja o ovakvom načinu kupovine, ali i plaćanja su podeljena.

Evo čekam već treći paket koji sam naručila preko jedne aplikacije. Uglavnom platim pouzećem, ali bilo je slučajeva kada sam plaćala i putem kartice, kaže jedna Nišlijka.

Iako su prednosti brojne treba biti oprezan. Nikako ne kupovati kod nelegalnih trgovaca koji nisu registrovani u APR-u, savetuju u Centru za zaštitu potrošača.

Zakon o zaštiti potrošača se ne odnosi na njih. Preporučujemo potrošačima da otvore sajt da vide da li je prodavac registrovan u APR, da li poseduje pib, matični broj da bi ukoliko imaju problema mogli da ulože prigovor i ostvare svoje pravo, kaže sekretar Centra za zaštitu potrošača Perica Stojčev.

U Centru kažu da Zakon o zaštiti potrošača se može primeniti samo na one trgovce koji su registrovani na teritoriji naše zemlje. Ako kupujete sa inostranog tržišta onda ove zaštite nema.

Leave a reply