четвртак, јун 27

Koje su obaveze poslodavaca za rad na visokim temerpaturama

0
39

Vrućina svima teško pada, ali najviše onima koji moraju da na njoj rade. Građevinski radnici, poljoprivrednici, pekari, poštari, radnici u trafikama, roštiljdžije, ali i prodavci sladoleda trenutno spadaju u najugroženiju grupa radnika. Kako poslodavci moraju da štite radnike da im ne bi bilo narušeno zdravlje propisuje Zakon o bezbednosti na radu. Pravila su jedno, a praksa drugo.

Ko je najugroženiji na poslu tokom ekstremnih temperatura

Po zakonu, obaveza poslodavca je da Aktom o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini proceni rizike po bezbednost i zdravlje zaposlenih. To između ostalog znači da bi poslodavci tokom leta trebalo da organizuju rad tako da se u najtoplijem delu dana izbegne obavljanje teških fizičkih poslova kao i izlaganje direktnom sunčevom zračenju zaposlenih. U praksi, u gradu, na vrelom asflatu to izgleda ovako.

„Ovde sam i prodajem sladoled od 10 do 22 časa i veoma je teško. Pijem dsta tečnosti“, kaže jedan niški prodavac sladoleda.

Produženo izlaganje visokim temperaturama može dovesti do iscrpljenosti zbog toplote, sunčanice i u ekstremnim slučajevima, toplotnog udara koji može biti fatalan. Simptomi koje radnici treba da prepoznaju su vrtoglavica, mučnina, ubrzan puls, konfuzija i nesvestica.

„Mislim da iznad 35 stpeni niko ne treba da radi na otvorenom“, kaže jedan Nišlija.

Srpski zakoni ne propisuju zabrane rada tokom visokih temperatura. Sve je u domenu preporuka i smernica.

Propisima u našoj zemlji nije definisana maksimalna dnevna temperatura na kojoj se rad obustavlja. Od 2007. godine postoji preporuka Vlade i Ministarstva rada kojom se poslodavci savetuju da obavljanje poslova na otvorenom prilagode uslovima visokih temperatura.

Prema toj preporuci nepovoljni radni uslovi na otvorenom su iznad 36 stepeni kada bi poslodavci svojim radnicima trebalo da obezbede češće pauze, vodu, sklonište od sunca i rad u smenama odnosno da se teži poslovi obavljaju u hladnijem delu dana, pre 11 i posle 16 sati.

Totalna obustava rada  na nekoliko sati zbog ekstremnih vrućina postoji u zemljama u okruženju sa sličnom klimom kao u Srbiji.

Ipak, naša država može da proglasi elementarnu nepogodu kad su ekstremeno visoke temeprature što se reguliše Zakonom o vanrednim situacijama.

Leave a reply