KOLIKO SME DA BUDE TEŠKA ŠKOLSKA TORBA?(VIDEO)
Istraživanja među učenicima osnovnih škola u Srbiji, pokazuju da su školska deca sve deblja, fizički nesposobnija i da se svake godine povećava broj dečaka i devojčica koji imaju krivu kičmu i ravne tabane, kažu predijatri niškog Doma zdravlja. Ističu da se telesni deformiteti koji se primete na vreme tj. pre polaska dece u školu, uspešno leče korektivnim vežbama. U međuvremenu za đaka prvaka potrebno je odabrati i adekvatnu školsku torbu.
Veliki broj sati sedenja u školskim klupama, pa kada se dođe kući, sedenje ispred kompjutera, tableta ili telefona, nikakva ili slaba fizička aktivnost, pa još i teški i neadekvatni školski rančevi – eto problema. Deca se danas manje bave fizičkom aktivnošću i poslednjih godina sistematski pregledi predškolske dece pokazuju da je sve više mališana sa viškom kilograma, krivom kičmom i ravnim tabanima.
Teška i neadekvatna školska torba nije ključna za nastanak telesnog deformiteta kod dece. Ipak, utiče na fizički razvoj deteta. Prema rečima stručnjaka iz Evrope školska torba ne bi trebalo da bude teža od 12 odsto težine deteta. To znači da ako je dete teško 25 kg, ukupno ranac sa svim priborom, ne bi trebalo da bude teži od tri kg.. Uz to potrebno je obratiti pažnju na još neke detalje.
“Ojačana zadnja strana koja ide na leđa se podrazumeva za školske torbe za đake prvake. Veličina školske torbe treba da bude tolika, da donji deo torbe ne treba da bude ispod struka deteta, a gornji deo torbe ne treba da bude preko ivice ramena. Naramenice za leđa treba da budu široke, udobne i prilagodljive”, kaže specijalista pedijatrije dr Radmila Mladenović.
Podaci istraživanja Republičkog zavoda za sport pokazuju da dečaci u osnovnim školama u Srbiji u proseku su deblji za 14%, a devojčice za 9% procenata od svojih vršnjaka u Evropi, dodaje dr Mladenović.