среда, октобар 2

Kompletna računica: kupiti gotov ili praviti ajvar (VIDEO)

0
12

Iako je sezona pravljenja zimnice u punom jeku, za većinu je povrće skupo. Ipak domaći ajvar je prema Nišlijama neuporedivo bolji od kupovnog i kako kažu, prave ga, ali u manjim količinama. Mlađe porodice češće posežu za industrijskom zimnicom u prodavnicama, gde je cena tegle ajvara od 400 dinara pa naviše. Šta se više isplati, kupiti ili praviti zimnicu?

Nekada je pravljenje zimnice bio ekonomski isplativ način da se obezbede namirnice za zimu, naročito za one sa skromnijim primanjima. Danas, međutim, pitanje je koliko domaća zimnica uopšte ostaje dostupna prosečnom građaninu.

Isplativije da se pravi jer je domaće bolje, ukusnije i kvalitetnije. Za mene je kupovno loše , puno konzervanasa. Bolje malo praviti, ali domaće”, kaže jedna Nišlijka.

Ove jeseni kilogram paprike na niškim pijacama košta od 120 do 250 dinara. Paradajz je od 200 do 300 dinara, patlidžan 130, a kornišoni od 150 do 180.

Godina za proizvodnju je bila katrastofalna, velike suše su bile što je uticalo da cene budu visoke, velikih količina robe nema, a potražnje ima”, objašnjava prodavac. 

Računica pokazuje da je za kilogram ajvara potrebno minimum tri kilograma paprike odnosno 750 dinara. Kad se doda ulje, ogrev, ruke jedna tegla ispada oko 1000 dinara.

Toliko košta i najjeftiniji gotov ajvar na pijaci da ga kupite ili naručite od domaćice. Za turšiju od pet litara treba izdvojiti 1.200 dinara, dok su kiseli krastavci od 350 dinara po tegli.

“Prodajem sa vrganjima izvanredan, onda cepkani i cene su od 900 do 1200”, kaže prodavac na Zelenoj pijaci. 

Ima i jeftinijih varijanti ajvara na pijaci, poludomaćih. Kupljen u prodavnici, ponovo pržen i prepakovan.

“Isplati se jer ja prodajem za 500 dinara teglu na pijaci, a kupila sam ga za 300”, kaže prodavačica ajvara. 

Na pijacama na severu zemlje paprika košta i do 350 dinara, dok je najjeftinija na jugu. Agronomski analitičari kažu da na kraju jeseni cene povrća neće značajno padati.

Leave a reply