субота, јануар 18

KORONA I DALJE U IGRI? LEKCIJE NAUČENE I IZAZOVI PRED NAMA

0
197

Od početka pandemije u Srbiji registrovano je 2,6 miliona slučajeva korona virusa. U poslednjih nedelju dana testirano je oko 9.000 ljudi od kojih je više od 570 pozitivno na kovid. To su zvanični podaci Instituta “Batut” na godišnjicu dana kada je 2020. Svetska zdravstvena organizacija proglasila je vanrednu situaciju na međunarodnom nivou nakon što se broj slučajeva obolelih od koronavirusa za nadelju dana uvećao više od deset puta.

Posle četiri godine, opasnost od korone i dalje postoji, ali ne u meri kao na početku i piku epidemije, ocenjuju niški lekari.

Četiri godine otkako je Svetska zdravstvena organizacija proglasila najveći stepen uzbune na međunarodnom nivou zbog korona virusa. Već u martu Srbija objavljuje rat protiv nevidljivog protivnika. Granice, škole i druge ustanove su se zatvorile. Stariji nisu izlazi na ulice. Zaštitne opreme, maski, testova i utvrđnih protokola u zdravstvenim ustanovama nije bilo. Straha jeste.

“Nije mi bilo svejedno na početku, sada se više ne plašim,a i ne pazim se”, kaže jedan Nišlija. 

Prvi koji su bili na udaru bili su lekari i zdravstveni radnici. Suočavali su se sa teškim kliničkim slikama obolelih i mnogobrojnim smrtnim ishodima.

Svi smo bili u panici, nismo znali šta nas je snašlo, ali kako je vreme prolazilo i kako smo više saznavali informacije bilo je lakše, ali virus i dalje postoji”, kaže lekarka opšte prakse niškog Doma zdravlja Jelena Okičić. 

Na početku su bile tromboze, pacijentima su stradala pluća, srce”, objašnjava šef Odseka za interventnu kardiologiju UKC Niš Nenad Božinović.

Sa vakcinom i dobrim odzivom suzbijena je epidemija. To je bilo najbolje rešenje, jer su kliničke slike sada mnogo blaže”, dodaju u niškom Domu zdravlja. 

Mi i dalje hospitulizujemo takve pacijente, ali sada imamo posebne jedinice za izolaciju, ali kliničke slike više nisu agresivne”, ističu u UKC Niš.

U svetu se trenutno beleži povećanje obolelih zbog raznih podvarijanti virusa. Da li će se situacija pogoršati za sada niko zasigurno ne zna, ali iz Svetske zdravstvene organizacije upozoravaju da moramo ostati na oprezu, jer virus cirkuliše, mutira.

Naučili smo da reagujemo u takvim hitnim situacijama i da drugačije živimo, da budemo tolernatniji”, zaključuje pomoćnica direktora Doma zdravlja Niš Danijela Nešić.

Zvaničnici Svetske zdravstvene organizacije pozivaju sve zemlje da do maja 2024. potpišu Sporazum o pandemiji kako bi svi na globalnom nivou bili spremni za suočavanje sa hipotetičkom bolešći “X” koja bi mogla da bude smrtonosnija od kovida 19.

Comments are closed.