LESKOVAČKO NASLEĐE ZA BUDUĆNOST – EMISIJA 2 – MUZEJSKE RAZGLEDNICE 2. DEO
Stalna postavka, „Vremeplov leskovačkog kraja“ prikazuje život stanovnika Leskovca od neolita do kasnog turskog doba. U dva arhitektonska dela, predstavljeno je 8.000 godina istorije. Posebno je zanimljiv prvi sprat Narodnog muzeja koji priča priču o Srpskom Mančesteru kroz više tematskih celina. Prikazuje period od oslobođenja od Turaka, krajem 1877. godine, do početka Drugog svetskog rata, 1941. godine, kada je Leskovac doživeo dinamičnu transformaciju – preobražaj od tek malo veće orijentalne varoši, sredinom XIX veka, do najznačajnijeg srpskog industrijskog centra posle Beograda.
Ova postavka donosi i digitalni prikaz leskovacke varosi.
Sa industrijalizacijom se povezuje i elektrifikacija, a Muzej priča i priču o hidroelektrani u Vučju.
Kada se vratimo na postavku „Srpski Mančester“ još bolju sliku ovog perioda daje i tekstilni muzej u Strojkovcu, jedinstven u Srbiji.
Muzej je rekonstruisan je 2011. godine, kada je objektu vraćen stari sjaj, a nekadašnji, autentičan način proizvodnje gajtana ponovo je u funkciji. Restauriran je i kanal kojim je tekla voda čija snaga je pokretala mehanizam za okretanje čarkova i upredanje gajtana.
Pored stalne postavke i Muzeja u Strojkovcu, u sklopu muzeja nalaze se Gradska kuća, Kuća Koste Stamenkovića i Caričin grad. Leskovački muzej nosilac je 150 nagrada i priznanja. Dobitnik je “Živa” nagrade za najbolji Slovenski muzej u 2023.godini, a u poslednjih sedam godina tri puta je nagradjivan kao najbolji Muzej u Srbiji.
Ovaj projekat sufinansiran je sredstvima grada Leskovca. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.