субота, јануар 18

MAGAREĆI KAŠALJ U NIŠU? ŠTA RODITELJI TREBA DA ZNAJU?

0
263

Od početka godine pa do 6. decembra u Srbiji je, prema podacima “Batuta”, prijavljeno ukupno 458 potvrđeniih slučajeva velikog kašlja. Tokom cele prošle godine registrovano je samo pet obolelih. U niškom Domu zdravlja kažu da je povećan broj dece koje se javljaju sa simptomima sličnim gripu, a koji može da podrazumeva i kašalj koji traje od sedam do deset dana. Laboratorijske analize tek treba da potvrde da li su u Nišu potvrđeni slučajevi tzv. magarećeg kašlja.

Kašalj, curenje iz nosa, gušobolja, povišena telesna temepratura, glavobolja su najčešći simptomi zbog kojih roditelji decu dovode kod lekara niškog Doma zdravlja. Oni mogu da ukazuju na veliki ili kako ga zovu još magareći kašallj, kukurevac, ali se to potvrđuje labortorijskim analizama, kaže pedijatar Ankica Trajković.

Imamo povećan broj dece sa simptomima sličnim gripom a koji podrazumeva i kašalj koji može da traje od sedam do deset dana i više i ne mora da bude praćen povišenom telesnom temperaturom, gušoboljom i sekrecijom iz nosa”

dete pregled

Od velikog kašlja najčešće obolevaju deca od jedne do pet godina, koja su primila petovalanetnu vakcinu kao odojčad, a koja štiti i od ove bolesti. Druga revakcinacija se obavlja u 7, a treća u 14. godini života deteta. Povećanje broja obolelih epidemiolozi tumače činjenicom da deo dece uopšte nije vakcinisan ili je nepotpuno vaksinisan.

Obavezna imunizacija je u svetu smanjila učestalost velikog kašlja za 80 odsto, ali poslednje dve decenije beleži se porast obolelih, pokazuju podaci Svetske zdrastvene organizacije. Procenjuje se da godišnje oboli skoro 240 miliona dece mlađe od 5 godina sa mortalitetom od 4 odsto.

Vakcina, međutim, ne daje doživotni imunitet, ali zato sprečava nastanak teških, smrtonosnih formi bolesti.

Zbog čega je povećan broj obolelih? Zbog nedovoljnog obima vakcinacije. Uspešna imunizacija smatra se ona kojom je obuhvaćeno 95 odsto stanovništva, jer samo tada se smtra da smo zaštićeni od oboljevanja”, objašnjavaju pedijatri. 

Inače, izvor zaraze isključivo je bolesnik, a zaraznost traje četiri do pet nedelja kod nelečenih pacijenata, a jedne do dve nedelje kod lečenih.

Comments are closed.