Šestoro maloletnih migranata iz Somalije i Avganistana, potpuno sami bez roditelja nalaze se u Nišu. Svi oni smešteni su u niški Zavod za vaspitanje omladine, posredstvom centara za socijalni rad iz Bujanovca i Pirota. Većina je izgubila svaki kontakt sa roditeljima na putu migracije. U Nišu će ostati kratko dok ih nadležne institucije ne premeste u neki drugi smeštaj.
Pet dečaka i jedna devojčica , migranti iz Somalije i Avganistana trenutno su u niškom Zavodu za vaspitanje omladine. Sve njih, u Srbiju je doveo težak put migracije. Krenuli su od svojih kuća, na dug put u potrazi za boljim životom. Jedan od njih je i 16.godišnji M.A iz Mianmara. On je migrant već 10 godina.

“Kada sam imao šest godina sa bratom i ocem sam iz Mianmara prešao u Bangladeš. Ubrzo su otac i brat vraćeni nazad u Mainamar a ja sam u Bangladešu ostao sasvim sam. Kasnije mi je otac ubijen a brat otetet od terorističke organizacije. Putova sam godina preko Indije, Pakistana, Kašmira, Irana. U Iranu sam neko vreme živeo u hraniteljskoj porodici, posle toga sam završio u Iraku. Put me je vodio preko Turske, Grčke, Makedonije. U Srbiji sam tek desetak dana. Nadam se da će mi Bog pomoći i da ću otići u Irsku”, kaže M.A.
Sedamnaestogodišnji H.B. je iz Avganistana. Na putovanje je krenuo sa dvojicom braće koji su trenutno u Beogradu. Roditelji su im ostali u Avganistanu. Njemu i njegovoj braći želja je da odu u Francusku.
“Očekujem da ću u Francuskoj pronaći bolji život, bolji posao i konačno malo mira. U mojoj zemlji se često ratuje i veoma je opasno tamo živeti. U Srbiji su svi ljudi dobri prema meni. Sa njima kao i sa ostalim migrantima ovde u Zavodu komuniciram na engleskom”, kaže H.B.

Sa decom migrantima u Zavodu radi stručni tim vaspitača, psihologa i pedagoga . Rad sa decom migrantima vrlo je stresan kažu u Zavodu, na putu do Srbije doživelio su svašta. U početku su bili vrlo uplašeni i nepoverljivi.
“Moramo da im pokažemo malo ljudskosti, da ih opustimo da im se približimo i da steknu poverenje u nas. Sa njima smo učili engleski jezik, pokazivali smo im grad, vodili ih u džamiju pošto je većina njih muslimanske veroispovesti. Oni su veoma zahvalni na svemu što ovde dobijaju. Motivisani su, imaju svoj put i žele da odu na zapad i tamo započnu potpuno novi život”, kaže Jelena Riznić, psiholog Zavoda za vaspitanje omladine Niš.
U niškom Zavodu za vaspitanje omladine kažu da su se sva deca lepo uklopila u novu sredinu i sve više uspostavljaju kontakte sa ostalom decom.

“Jedini problem im je nedovoljno poznavanje engleskog jezika. Mali broj njih se služi engleskim jezikom, uglavnom govore samo svoje maternje jezike, urdu i paštu. Mi u Zavodu nemamo stalne prevodioce zato preko Nevladine organizacije Indigo angažujemo prevodice koji po potrebi dolaze kod nas. Sa decom razgovaraju o njihovim potrebama i problemima”, kaže Jelena Aksić, dirktorka Zavoda za vaspitanje omladine Niš.
Pored migranata u Zavodu je trenutno 15 korisnika iz Srbije.
Ovaj sadržaj je sufinansiran kroz projekat „Glasno za mladost” . Sufinansijer je Republika Srbija Ministarstvo kulture i informisanja