MASAKRI – TERORIZAM BEZ PRESEDANA (VIDEO)
Teroristička organizacija „Identitarian Movement“, čiju majicu je nosio masovni ubica Uroš B., je međunarodna teroristička mreža koja funkcioniše unutar nečega što se zove alternativna desnica, a koja se pojavila negde oko 2007. – 2008. Godine, kaže analitičar Ivan Miletić. Specijalni savetnik potpredsednika Vlade i ministra odbrane i stručnjak za bezbednost Miroslav Bjegović misli da se radi o terorističkom aktu kada su u pitanju počinjeni zločini u Beogradu i Mladenovcu, dok kriminog Dobrivoje Radovanovic ističe da se ipak radi o klasičnim zločinima sa većim brojem žrtava, jer nema političke komponente.
Kakva je simbolika majice koju je nosio Uroš B.?
„Radi se isključivo o fašističkoj i neonacističkoj ideologiji. Na žalost, on je identifikaciju napravio tom majicom na kojoj je pisalo ’88’, što je latinično slovo H po abecedi, što je u suštini poklič „Hajl Hitler“. Taj pokret je aktivan u Evropi i njihov model operandi je pokazao u drugim zemljama isto ovakva masovna ubistva sugrađana koji su njihovi sledbenici počinili“, rekao je Miletić za Tanjug.
Na pitanje šta znači reč „omalovažavanje“, koju je Uroš B. stalno ponavljao tokom hapšenje, Miletić odgovara da sve terorističke organizacije koriste neki viši moralni cilj.
„Da li je hteo da kaže omaložavanje nacije, omaložavanje nečega, to je problem sa njima, jer oni samo na takav način mogu sebi psihološki da opravdavaju zašto ubijaju svoje sugrađane“, konstatuje Miletić.
Navodi da je slično bilo i u slučajevima kada je hapšen izvršilac masovnog ubistva na Novom Zelandu, kao i da je Brejvik nešto slično rekao pre desetak godina u Norveškoj.
„Verovatno je sve počelo još od ubistva premijerke Švedske Ane Lind koju je isto ubio momak poreklom iz Mladenovca. Nažalost, mi imamo problem sa tom ultradesničarskom organizacijom koja se zapatila kod nas i zato je vrlo važno da vodimo računa i da u javnom diskursu ne koristimo narativ njihove ideologije“, poručuje Miletić.
BJEGOVIĆ: U MLADENOVCU SE VIDELI OSNOVNI ELEMENTI TERORIZMA
Specijalni savetnik potpredsednika Vlade i ministra odbrane i stručnjak za bezbednost Miroslav Bjegović rekao je danas da misli da se radi o terorističkom aktu kada su u pitanju počinjeni zločini u Beogradu i Mladenovcu, dok kriminog Dobrivoje Radovanovic ističe da se ipak radi o klasičnim zločinima sa većim brojem žrtava, jer nema političke komponente.
Bjegović je za Tanjug rekao je da je za pohvalu što je Ministarstvo reagovalo kako treba u skladu sa zakonom i kratkom roku, ali da zabrinjava da smo imali dva praktično vezana slučaja za koja može slobodno da se kaže da su dela terorizma.
„Iako u pravom slučaju mnogi izbegavaju tu konstataciju, zbog toga što se radi o detetu koji ima 13 godina, ali mi gledamo šta je učinjeno u oba slučaja, jer vidimo osnovne elemente terorizma“, dodao je on.
I u ovom slučaju iz Mladenovca takođe se vidi isto, rekao je on i objasnio šta nam na to ukazuje.
„Prvenstveno kada govorimo o metama i ciljevima – ko su mete, mete su – nedužne, lake osobe koje su nenaoružani i deca, ono što želi da se postigne je veliki publicitet, takođe širenje straha i panike među građanima, nažalost svaki čin ima poruku iz njihovog ugla prema vlasti, prvenstveno prema sistemu bezbednosti, kako građanima želi da se dokaže da taj sistem nije dobar i da ih čuva“, rekao je on.
U slučaju K.K. (13), Bjegović smatra da je bio istruisan, vrbovan, i da je nemoguće da je sve osmislio i da je izvršio sam takav čin i da se postavlja pitanje da li bi odrasle osobe to uradile precizno i jasno kako je uradilo to dete.
„Negde sam mišljenja da je bilo vrbovano i što će mogu reći i istraga da pokaže da li je vrbovano od neke sekte i radikalnih ili terorističkih grupa“, dodao je on.
Kada je reč o slučaju iz Mladenovca, objašnjava on, može se reći da je čisto delo terorizma.
„Upravo ovi elementi i razlozi koje sam naveo govore u prilog terorizma i ovo drugo lice ne mora da bude vrbovano od terorističkih grupa, ali jednostavno imate ‘usamljene vukove’ koji to urade svojom voljom, jedan takav čin, bez obzira da ga neko ne navede“, dodao je Bjegović.
Država, dodaje on, mora da vidi šta će dalje da uradi kako bi se ovo sprečilo i dodao da se terorizam može desiti bilo gde u svetu.
Da li može da se povuče paralela, Bjegović dodaje da može da se kaže da je ovo lančana reakcija, domino efekat, s obzirom da ovako nešto Srbija nije upamtila.
Dodaje da su važni naredni koraci Saveta za nacionalnu bezbednost i konkretne mere.
„Ovo je udar na bezbednost svakog građanina i bezbedno se ne osecaju građani, osećaju blagu bojaznost i to je jedan osecaj blagog terorizma i i to je jedan od prvih koraka da se vidi uniformisani sastav“, dodao je on.
Kriminolog i psiholog Dobrivoje Radovanovic, ipak ističe da ne misli da se radi o terorizmu, jer nema komponente političkog zločina ni u jednom ni u drugom slučaju, već da je reč o klasičnom kriminalu sa većim brojem žrtava.
Žašto se radi o kriminalnom delu, dodaje Radovanović, pokazaće verovatno analize, ali do tada se ne mogu dati zaključci.
„Ovaj mladić koji je pucao je komplikovanija stvar, možda, jer je moguće da je uticaj alkohola, droge, osveta zbog svađe koju je imao, ako je svađa razlog, onda je on labilna struktura ličnosti, ali ne mogu da o tome govorim“, dodao je on.
Kod dečaka je stvar manje komplikovana, jer više znamo, dodao je on.
„Što se tiče kriminala adolescenata, to je dosta poznato i objašnjeno u svetu, mislim da je ovo osveta dečaka, u svetu nauke se zna da od maloletičkog kriminala prestaje uticaj roditelja, u adolescenciji prestaje uticaj roditelja i škole i najveći uticaj imaju vršnjaci i ovde se radi o osećaju odbačenosti i vrlo se često radi o vrlo sposobnoj deci, odličnim učenicima“, istakao je on.
GRGUR: TUŽILAŠTVO ZA VTK I POLICIJA PRVI DA REAGUJU NA PODRŠKU ZLOČINCIMA
Privatni detektiv Uglješa Grgur izjavio je danas da bi nadležne službe, odnosno Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal i policija trebalo prvi da reaguju u slučaju dece koja veličaju počinioca tragedije na Vračaru.
On je za Tanjug rekao da na prvom mestu treba pronaći lica koja su napravila taj nalog, kao i svih onih koji daju podršku.
„Jeste da je to ogroman posao, ali i njih i njihove roditelje policija po nalogu Tužilaštva treba da pozove na informativni razgovor i da se nad njima svima urade bezbednosne procene da vidimo o kakvoj se deci i na prvom mestu o kakvim roditeljima“, izjavio je Grgur.
Istakao je da nadležne službe prate rad svih građana koji su skloni nekim sumnjivim radnjama, između ostalog i terorističkim aktima, kao i onih koji su spremni da ugroze državu, građane.
On je za Tanjug rekao da bi zbog toga trebalo da pustimo državu da radi svoj posao.