понедељак, новембар 25

Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama: Nulta tolerancija za nasilje (VIDEO)

0
59

Od početka godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 17 žena, većinom od strane partnera ili bivših partnera, na mestima gde je trebalo da budu najsigurnije – u svojim domovima. Ovi zabrinjavajući podaci istaknuti su na skupu u Gradskoj kući povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji ujedno otvara globalnu kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.

Samo ove godine u Srbiji je ubijeno 17 žena, većina u kući, stanu ili dvorištu kuće u kojima su živele. Ubice su aktuelni ili bivši partneri. One su ubijene tamo ge bi trebalo da budu najsigurnije, rečeno je u Gradskoj kući u Nišu povodom Međunardnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

“Porodica je mesto gde bi žena trebalo da se oseća najsigurnije, ali to nije tako. Upravo tu najčešće doživljava nasilje i ono što zabrinjava je da na godišnjem nivou od 20 do 30 žena strada od posledica porodičnog nasilja”, kaže direktorka Sigurne kuće u Nišu Sonja Šćekić.

Zahvaljujući novom zakonu, više žena se odlučuje da prijavi nasilje. Iako svaka druga doživljava psihičko, a svaka treća fizičko nasilje tek svaki dvadeseti slučaj dospe do policije.

“Od trenutka kada je zakon stupio na snagu naglo je porastao broj prijava, u prve dve tri godine čak od dva do tri puta. To govori o tome da se žene osnažile, ali istraživanje CESID-a iz 2022. govore da određeni broj žena koje trpe nasilje nikada ne prijavi nasilje”, ističe psihološkinja Centra za socijalni rad Dragana Stojanović.

Samo ove godine, u niškoj Sigurnoj kući zbrinutao je 38 žena i 44oro dece. Osam odsto vratilo se nasilniku zbog ekonomske nesamostalnosti. Najmlađa korisnica imala je 19, a najstarija 74 godine.

U Višem javnom tužilaštvu kažu da se mesečno izrekne od 25 do 75 hitnih mera protiv nasilnika.

“To ne znači dase sve mere produže od strane tužilaštva i suda, dve trećine se produže na 30 dana”, objašnjava viši javni tužilac Tatjana Stevanović.

Tokom prošle godine prijavljeno je više od 2.400 slučajeva porodičnog nasilja, te je neophodno da se donesu zakoni i uspostavi praćenje femicida, kao i da se definicija silovanja u Zakonu o krivičnom postupku uskladi sa Istanbulskom konvencijom.

“Kada je Niš u pitanju potrebno je unapređenje sistema podrške zaštite posebno osetljivih svedoka gde spadaju žene i devojčice”, kaže sudija Višeg suda u Nišu Ivana Milovanović.

“Svaka žena zaslužuje da bude slobodna i sigurna ne samo u svom domu nego u svakom aspektu života”, dodaje zamenik gradonačelnika Niša Luka Gašević.

Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja počela je i kampanja 16 dana aktivizma koju obeležava na hiljade organizacija u preko 100 država sveta. Završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.

Leave a reply