Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je da će sredstva opredeljena za sprovođenje konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja koje sprovodi Ministarstvo biti uvećana u narednoj godini.

,,Sredstva namenjena medijskim konkursima na nivou Republike u narednoj godini biće uvećana za čak 180 miliona dinara što predstavlja uvećanje od 60 procenata u odnosu na rekordnih 352 miliona dinara koja su bile opredeljena u ovoj godini“, istakao je ministar u ,,Jutarnjem dnevniku“ Radio-televizije Srbije, prenosi Ministarstvo.

Mnistar je detaljnije govorio o kontinuiranom dijalogu koje Ministarstvo sprovodi u oblasti javnog informisanja, činjenici da su prvi put od uspostavljanja zakonske obaveze sve lokalne samouprave sprovele konkurse u oblasti javnog informisanja, uvećanju sredstava opredeljenih od strane Ministarstva za sufinansiranje medijskih projekata u ovoj i narednoj godini, kao i o izuzetnim rezultatima koje Republike Srbija postiže u IKT sektoru.

Ministar je istakao da u Republici Srbiji trenutno postoji oko 2.200 medija, 76 medijskih udruženja, 3 sindikata koji okupljaju medijske poslenike, kao i da deluju 3 samoregulatorna, odnosno regulatorna tela te je ukazao na to da je to jedan od pokazatelja medijskog pluralizma, dok broj profesionalnih udruženja (76) svedoči o složenosti i dubini podela unutar medijske zajednice. ,,Ministarstvo je od početka mandata otpočelo intenzivan dijalog sa svim partnerima unutar veoma brojn medijske zajednice. Održan je veliki broj sastanaka i čitav niz aktivnosti sa čelnicima medijskih kuća, profesionalnih udruženja, sindikata i (samo)regulatornih tela sa ciljem definisanja glavnih tema kako bi zajedničkim radom doprinosili daljem poboljšanju stanja u oblasti javnog informisanja“, rekao je ministar Ristić.

Ministar je istakao i to da su po prvi put od uspostavljanja zakonske obaveze sve lokalne samouprave raspisale konkurse za sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja. Ovaj podatak je od izuzetnog značaja posebno za lokalne i regionalne medije kojima je ovo često jedan od glavnih izvora sufinansiranja.

Ministar je ukazao i na to da je broj slučajeva ugrožavanja bezbednosti novinara za prvih 10 meseci tekuće godinu umanjen za 40 procenata u odnosu na prethodnu godinu i da je to jedan od pokazatelja postepenog ublažavanja postojećih tenzija unutar medijske zajednice.

Takođe, ukazao i na izuzetne rezultate koje Republike Srbija postiže u IKT sektoru, kao i na podatke da ovaj sektor trenutno čini 12,2 procenata srpske privrede, da doprinosi sa najmanje 6.8 procenata u ukupnom srpskom BDP-u, kao i da zapošljava oko 115 hiljada ljudi čija je prosečna neo plata oko 250.000,00 dinara. ,,Sektor informaciono-komunikacionih tehnologija već godinama je najbrže rastuća privredna grana u Republici Srbiji i samim tim daje snažan impuls kontinuiranom razvoju čitave privrede naše zemlje. Suficit od izvoza nastavlja da raste. Za održavanje stabilnog privrednog rasta neophodni su i obrazovani kadrovi. Ministarstvo je, stoga, posvećeno ulaganju u mlade, u našu najdarovitiju decu. Od 1. januara naredne godine potpunosti ćemo finansirati njihove pripreme i odlazak na međunarodna takmičenja iz informatike tako da mogu u potpunosti da se posvete sticanju znanja i veština te da nastave da postižu impresivne rezultate na međunarodnoj sceni“, zaključio je ministar g. Ristić.