
Ministar Ristić u Nišu: Dijalog sa medijima o primeni Zakona o javnom informisanju (VIDEO)
Ministar informisanja i telekomunikacija, Dejan Ristić sastao se sa predstavnicima medija u Nišu kako bi razgovarao o primeni Zakona o javnom informisanju i medijima, a posebna pažnja bila je posvećena sprovođenju konkursa u oblasti javnog informisanja, koji je u toku.
Ministar Ristić je naglasio da su uslovi konkurisanja u odnosu na prethodne godine promenjeni i prilagođeni procesu digitalizacije, kako bi bila postignuta veća transparetnosti i stabilnije finansiranje medija.
MINISTAR RISTIĆ SA NIŠKIM MEDIJIMA
Sufinansiranje projekata u oblasti javnog informisanja od ove godine sprovodi se po novom pravilniku tj. kroz Jedinstveni informacioni sistem. U njemu će se, na jednom mestu, naći svi projekti koji se finansiraju iz javnih sredstava, kao i mediji i lokalne samuoprave koje raspisuju konkurse. Cilj je veća transparentnost. A sve primedbe, sugestije i dileme oko novih pravila predočena su na sastanku ministra informisanja sa niškim medijskim radnicima.
“Dobili smo obećanje da će se mnoge stvari promeniti i čitav sistem prilagoditi medijima i medijskim radnicima pre svega kada je JIS u pitanju koji je malo komplikovaniji jer se prvi put susrećemo sa njim i dobili smo uverenja da će sve procedure biti pojednostavljene”, kaže zamenik gl. i dog. urednika Tv Zona plus Danijela Ivanković.
“Poslednji ministar u Nišu je bio1996. godine i ovo je prvi put da bude tu sa medijskim radnicima, a predstavljam medije koji dolaze iz nevladinog sektora i predočio probleme koji se tiču konkursa za medije”, kaže vlasnik i urednik GRadskog portala 018 Nikola Panić.
“Ministar je čuo sve probleme sa kojima se suočavaju lokalni novinari i dopisnici i nadam se da će se u budućnosti poboljšati položaj novinara”, istakla je novinarka TV Kopernikus televizije Aleksandra Stojanović.
Za realizaciju ovogodišnjih konkursa država je opredelila 427,5 miliona dinara što predstavlja uvećanje u odnosu na prethodnu godinu za 90, 5 miliona dinara, istako je ministar Ristić. Inače u Srbiji postoji 2200 medija, 76 novinarskih udruženja i 1400 proizvođača medijskih sadržaja.
“Dosta toga što smo čuli je u procesu primene, dakle povećanje budžeta, to je već ostvareno, pojednostavljivanje procedura i to je već dobrim delom ostvareno jer smo prošle godine izmenili niz podzakonskih akata zahaljujući dijalogu unutar medijske zajednice gde su nam vaše kolege posebno iz lokalnih i regionalnih medija sa pravom izneli primedbe čime smo relaksirali peocedure, obezbedili stabilnije i transparetnije finansiranje i pokrili svi realni treoškovi.” – kaže ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.
Ovaj sastanak deo je šireg procesa konsultacija koje Ministarstvo informisanja sprovodi od maja prošle godine sa medijima, strukovnim udruženjima, regulatorima i drugim akterima iz oblasti javnog informisanja, a posle Niša sastanci se nastavljaju u Kruševcu, Užicu i Čačku.