MLADI KLJUČNI U BORBI PROTIV KORUPCIJE
Više od 55 odsto studenata smatra da je korupcija zastupljena na njihovim fakultetima. To pokazuje istraživanje o percepciji korupcije koje je na četiri univerziteta u Srbiji sprovela Agencija za sprečavanje korupcije. Niškom rektoratu do sada nije stigla ni jedna prijava. Koliko mladi znaju o tome šta je sve korupcija i kako da se bore protiv nje govorilo se na tribini u Nišu koja je organizovana povodom nedelje borbe protiv korupcije.
Natalija Milovanović je na master studijama sociologije na Filozofskom fakultetu u Nišu. Kaže da tokom svog studiranja nije bila svedok nekog vida korupcije, ali da kada studenti iznose stavove o korupciji da uglavnom misle na podmićivanje profesora da bi lakše prošli ispit.
“Misli se pre svega na podmićivanje, ali širok je spektar korupcije i mladi bi trebalo da imaju svest o tome”, kaže Natalija.
U Rektoratu niškog Univerziteta kažu da do sada nije bilo zvaničnih prijava studenata o korpuciji na bilo kom od 13 fakulteta, ali da za takve situacije zakon je jasan, kaže rektor Dragan Antić.
“Konkretnih slučajeva od studenata nije bilo prema Univerzitetu, možda na samom nekom fakultetu je bilo ali do nas nije stiglo.”, ističe Antić.
“Ja bih prijavila slučaj korupcije jer ako pođemo od sebe da ne smemo to da radimo možemo i sistemski da menjamo i iskorenimo korpuciju”, kaže studnetkinja Natalija.
Međutim, istraživanje o percepciji korupcije na četiri univerziteta u Srbiji je pokazalo da oko 55 odsto anketiranih studenata smatra da je korupcija zastupljena na njihovim fakultetima. Na niškim je zanimljivo da su studenti primetili diskriminaciju na osnovu zavičajnog porekla, ali i na osnovu pola, seksualne orjentacije, a onda i na osnovu nepotizma, kažu u Ageniciji za sprečavanje korupcije.
“Jedan odsto studenata se izjasnilo da je učestvovalo u podmićivanju, ali je mnogo veći broj je reklo da im je nuđeno posredovanje u obavljanju nekih poslova na fakultetu. Svesni su korupcije i njene štetnosti, i da na nju reaguju”, kaže Dejan Milić iz Agencije za sprečavanje korupcije.
Prema oceni Evropske komisije Srbija je na polju borbe protiv korupcije narpavila ograničeni pomak, ali treba dosta još dosta raditi na njenom iskorenjivanju. Zato su mladi u tom procesu ključni, rečeno je na tribini u Nišu.
“Poenta je da oni shvate, pošto mi još to nismo radili, da ne treba da korumpiraju niti da nekoga prevare”, zaključuje direktor Agencije za sprečavanje korupcije Dejan Damnjanović.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije prvi put je nadležna agencija posvetila celu nedelju, u okviru koje se osim u Beogradu i Nišu tribine za mlade organizuju i u Kragujevcu I Novom Sadu.