MUKE MALIH OPŠTINA: ALEKSINAC NEMA NEUROLOGA I TRANSFUZIOLOGA(VIDEO)
Pacijenti Opšte bolnice u Aleksincu već duže vreme nemaju neurologa i transfuziologa. U međuvremenu internisti u konsultaciji s neurospihijatrijom brinu o njima, ali pojedini pacijenti moraju na lečenje u niški Univerzitetski klinički centar, kaže direktor ove bolnice Goran Vidić. Da manja opština nema specijalistu u najbližoj zdrastvenoj ustanovi nije usamljen slučaj u Srbiji. Zbog toga je potrebno promeniti sistem specijalizacije, kaže ministarska zdravlja Danica Grujičić.
Opšta bolnica u Aleksincu gotovo godinu dana ima raspisan konkurs za neurologa. Osim njega ovoj zdravtsvenoo ustanovi prema kojoj gravitiraju pacijenti iz Aleksinca, Ražnja i Sokobanje nedostaje i transfuziolog.
“Nemamo neurologa, doktorka je prešla da radi u Vojnu bolnicu. Čekamo specijalizaciju za transfuziologa doktorice koja je sada na porodiljskom. Na birou rada nema neurologa i transfuziologa”, kaže direktor Opšte bolnice u aleksincu, Goran Vidić.
Dodatni problem je i što će krajem godine neuropsihijatar iz aleksinačke bolnice otići u penziju, kaže primarijus dr Vidić i dodaje da se lekari teško odlučuju da dođu u manju opštinu da žive i rade.
“Radimo na tome da angažujemo neurologa sa strane. Nadam se da će bit ibrzo ali nemojte da me držite za reč, jer ne zavisi od nas, već od kolege. Ministarstvo nam je dalo odrešene ruke da primimo doktora, ali ih nema. Nema ih ni Niš, a kamoli mi”, objašnjava Vidić.
Ministarska zdravjla Danica Grujičić ističe da se sada dosta radi na organizaciji rada u zdravstvu, ali da se zbog toga mora menjati i zakoni što je proces koji dugo traje.
“Za sada nemamo mehanizam kako da sačuvamo specijalizante da ostanu u ustanovi koje su im dale tu specijalizaciju 15 godina. Potrebno je da kada se daju specijalizacije uvek traže dvoje, jer može uvek jedan da ode na godišnji odmor na primer. Moramo da nađemo način da zadržimo one koje su završili specijalizaciju u ustanovi koje su im specijalizaciju dale u njoj ostanu duže vreme, ali to zahteva promene u Zakonu u radu i još nekim podzakonskim aktima”, kaže ministarka Grjučić.
Manje opštine, kao što je Aleksinac su spremne da pomognu u rešavanju ovih problema, dodaje ministraka Grujičić.
“Lokalne samouprave su uvek spremne da ponude stambeni prostor. Naravno, ne mogu očekivati prosotr kao u hotelu A kategorije. Sa druge strane ako lekar treba da radi u nekoj udaljenoj zdravstvenoj ustanovi, u ambulanti u selu oni imaju veću odgovornost i moramo da nađemo način da ih nagradimo”, dodaje ministarka Grjučić.
Inače, Opštoj bolnici u Aleksincu odobreno je zapošljavanje 18 novih zdravstvenih radnika – dva lekara i 16 medicinskih sestara i tehničara. Reč je o medicinskom osoblju koje je bilo u prvim redovima za vreme epidemije korona virusa.