
Ne dozvolite da vas panika parališe: Šta u slučaju požara?
U Nišu je u prva tri meseca ove godine bilo 185 požara u zatvorenom, za oko trideset više nego u istom period prošle godine.
U 99 odsto slučajeva uzrok je ljudski faktor.
U jednom trenutku je nestala struja. Izašla sam do hodnika da vidim o čemu se radi. Komšika je naišla i osetila neki miris paljevine. Ja sam sve isključila jer nisam znala odakle ide. Uzela sam vlažne krpe, dim je huljao mnogo jako, tako je Verica Šurlan pokušala da se zaštiti od požara koji je izbio u njenoj zgradi u Ulici Branka Krsmanovića u Nišu.
Nažalost, jedan njen komšija nije uspeo da se spasi.
Kad se desi požar u podrumu, stvara se ogromna panika u zgradi koja cela bude zadimljena. Bilo je slabo
pokretnih ljudi koji su bili na prozorima, koji su bili spremni da skaču kroz prozor kako bi se spasili, kaže komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Niš Marko Radovanović.
To je samo jedan od 185 požara u zatvorenom za prva tri meseca ove godine, dok ih je prošle godine u istom periodu bilo za tridesetak manje. Svaki dan je za niške vatrogasce nova neizvesnost.
U 99 odsto slučajeva požara uzrok je ljudski faktor. Uglvanom su to nemar, nepažnja i neznanje, kaže Rad0vanović.
Svaka zgrada mora da ima ispravne protivpožarne aparate, ispravne hidrante sa mlaznicama i crevima. To kontrololišu ovlašćene, licencirane agencije.
Sve to mora biti kontrolisano na svakih šest meseci, u ispravnom stanju. Zgrade koje imaju protivpožarne sisteme – instalacije za javljanje o požaru i odimljavanje moraju biti redovno kontrolisane, kaže profesionalni upravnik Slobodan Jakovljević.
Kaže da je pre 13 godina, kada je počeo da se bavi ovim poslom, najveći problem bila upravo krađa protivpožarnih aparata.
Krađe su bile svakodnevne. Nije bilo šanse postaviti PP aparat na zid i da on tu bude duže vreme. Međutim, u poslednje vreme nema tih problema jer postoje PP ormarići, kaže Jakovljević.
Stambene zgrade moraju da imaju i dokument o uputstvima za zaštitu od požara i plan evakuacije. Bilo da se radi o zgradi ili kući, važno je da se stanari na vreme zaštite.
Što bliže dođe vatrogasno vozilo dođe do ulaza, to će intervencija vatrogasaca biti efikasnija i brža.
Protivpožarno stepenište treba da bude prohodno da možemo i u panici da nađemo izlaz. Zgrade koje nemaju protivpožarno stepenište, evukacioni put je glavno stepenište i mora biti čisto. Kad dođe do okavih situacija kao u Branka Krsmanoivića, da vatrogasci mogu nesmetano da dođu do svakog stana, kaže Radovanović.
Ne bi trebalo bez nadzora ostavlajti uključene uređaje u struju, kao što su mobilni telefoni, laptopovi, električne grejalice. To važi i za šerpu na uključenom šporetu. Produžni kablovi moraju biti kvalitetni.
Niški vatrogasci spasioci su prošle godine imali 1.758 intervencija, od toga 492 požara na građevinskim objektima.