Niš leži na 60km velikom geotermalnom jezeru (VIDEO)
Ispod Niša se nalazi geotermalno jezero površine 61 kvadratni kilometar, pokazuju istraživanja Gradske toplane i Rudarsko-geološkog fakulteta iz Beograda. Jezero je dubine oko 1.200 metara i predstavlja razvojnu šansu za Niš, kaže direktor niške toplane Predarag Milačić. Ukoliko istražne bušotine potvrde ovu studiju, ta voda može biti iskorišćena za proizvodnju toplotne energije, ali i za poljoprivredu, za čitav niz plastenika, za spa-centre i medicinske svrhe.
Prema studiji koju je Gradska toplana Niš radila u saradnji sa Rudarsko-geološkim fakultetom iz Beograda, ispod Niša se na dubini od 1.200 metara nalazi geotermalno jezero površine 61 kvadratni kilometar, kaže direktor Toplane Predrag Milačić. Kako bi se ovo potvrdilo, potrebno je detaljno istraživanje bušenjem, za šta Milačić, kako kaže, očekuje finansijsku podršku.
Ukoliko se ta istražna bušotina, za koju kažem da je finansira Evropska banka za obnovu i razvoj, pokaže da je ta studija tačna i ta pretpostavka, onda ta voda može biti iskorišćena i za proizvodnju toplotne energije, ali i za poljoprivredu, za čitav niz plastenika, za spa-centre i medicinske svrhe. To je jedna ozbiljna razvojna šansa Niša, pogotovo u severnom delu i u čijoj blizini se planiraju nova naselja i širenje grada, kaže Milačić.
Izvor bušotina bi se radila kod železničke stanice u Donjem Matejevcu, a ponor bušotina u blizini Somborskog bulevara.Očekivane temperature vode su od 57 do 71 stepen.
Trenutno se radi na detaljnoj studiji izvodljivosti koja će rezultirati kompletnom projektnom dokumentacijom. Očekivana vrednost izgradnje postrojenja je 13,5 miliona evra. To postrojenje će na godišnjem nivou smanjiti emisiju ugljen-dioksida za 1.200 tona godišnje. U prvoj fazi projekta planirano je korišćenje vode iz reke Nišave za rad toplotne pumpe.
U prvoj fazi će ona koristiti vodu Nišave, ali taj projekat će biti potpuno zelen kada budemo proizvodili električnu energiju za postrojenje iz solarnih panela. Već je u planu projektovanje solarnog polja koje bi se nalazilo na ovoj lokaciji koje bi obezbedilo struju za napajanje te toplotne pumpe, kaže direktor Gradske toplane.
Sem geotermalnog projekta, u planu je i integracija sa budućim postrojenjem za preradu otpadnih voda. Ideja je da se prečišćena voda koristi u kombinaciji sa toplotnom pumpom velikog kapaciteta za grejanje budućih naselja u području nekadašnjeg “Vulkana”.